FitnessSuchość w ustach. O czym świadczy kserostomia i jak ją zwalczyć

Suchość w ustach. O czym świadczy kserostomia i jak ją zwalczyć

Uczucie suchości w ustach, czyli kserostomia, może być spowodowane wieloma czynnikami. Najczęściej pojawia się przy długotrwałym stresie, paleniu papierów albo ze względu na nadmiar soli w codziennej diecie. Istnieje również możliwość wystąpienia suchości w ustach poprzez działanie niektórych leków, a czasami nawet przez choroby.

Suchość w ustach. O czym świadczy kserostomia i jak ją zwalczyć
Źródło zdjęć: © WP.PL | WP.PL

21.01.2020 | aktual.: 21.01.2020 17:29

Suchość w ustach spowodowana jest zmniejszeniem albo zahamowaniem wydzielania śliny. Brak śliny prowadzi do dyskomfortu, ponieważ osoba dotknięta kserostomią odczuwa również pieczenie języka czy bolesne zmiany w jamie ustnej i ma popękane wargi, a także nieprzyjemny oddech. Nie wolno bagatelizować wydłużającego się stanu suchości w ustach, ale istnieją także domowe sposoby na tę przypadłość.

Suchość w ustach – funkcje śliny

Ślina wydzielana jest przez ślinianki rozsiane przy uszach, pod językiem i pod żuchwą, a także w błonie śluzowej warg, podniebienia oraz policzków. Ta istotna wydzielina spełnia bardzo wiele ważnych funkcji:

  • ułatwia trawienie – ślina zawiera amylazę odpowiedzialną za wstępne trawienie i połykanie pokarmów;
  • umożliwia mówienie;
  • zabezpiecza zęby i błonę śluzową przez uszkodzeniami;
  • ochrania jamę ustną przed bakteriami;
  • neutralizuje kwasy wytwarzane przez bakterie i chroni przed próchnicą;
  • odpowiada za odczuwanie smaku.

Zobacz także: Aronia. Niezwykłe korzyści z ich spożywania

Przyczyny suchości w ustach

Do najczęstszych przyczyn wywołujących uczucie suchości w ustach należy zażywanie lekarstw: przeciwdepresyjnych, przeciwwymiotnych, antyhistaminowych czy przeciwlękowych. Do kserostomii może przyczynić się także zażywanie metamfetaminy i palenie marihuany. Stosowanie chemioterapii również bywa przyczyną suchości w ustach, ale wszystko wraca do normy po zakończeniu leczenia. Różnego rodzaju choroby ślinianek bezpośrednio wpływają na zmniejszenie wydzielania śliny. Taka dysfunkcja występuje w zespole Sjogrena, gdzie oprócz suchości w ustach pojawia się również suchość oczu. W nielicznych przypadkach kserostomia towarzyszy chorobom układowym: kamicy nerkowej, nadczynności tarczycy, gruźlicy czy cukrzycy.

Domowe sposoby na suchość w ustach

Gdy zauważysz, że suchość w ustach występuje po przebudzeniu i utrzymuje się w ciągu dnia, koniecznie ogranicz sól i cukier w swojej diecie oraz zrezygnuj z palenia papierosów i spożywania alkoholu. Doraźnie pomoże żucie gumy, plastrów cytryny, suszonych śliwek czy picie siemienia lnianego. W aptece możesz kupić również środki wspomagające wydzielanie śliny. Pamiętaj, że suchość w ustach pojawia się wtedy, gdy twój organizm jest niedostatecznie nawodniony – musisz wypijać przynajmniej 2-2,5 litra płynów dziennie.

Suchość w ustach i możliwe powikłania

Kserostomia niekiedy wywołuje szereg innych, niepokojących zmian w organizmie. Wówczas narządy wewnętrzne także ulegają osłabieniu, a dotyczy to głównie płuc, nerek, przewodu pokarmowego, tarczycy i oczu. Chorzy mogą mieć problemy ze śliniankami – nie mogą żuć, połykać czy mówić. Po pewnym czasie dochodzi do utraty smaku i węchu, szybko postępuje próchnica i pojawiają się bruzdy w jamie ustnej. Długotrwała suchość w ustach wpływa na pozbawienie jamy ustnej ochronnej powłoki, a to z kolei wiąże się z podatnością na uszkodzenia mechaniczne i zakażenie grzybicze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)