Słodycze sprawiają, że czujemy się dobrze, gdyż podnoszą w mózgu poziom serotoniny, związku poprawiającego nastrój. "Nie należy jednak dawać się temu zwieść; nadmiar słodyczy może mieć szkodliwy wpływ na wiele organów.
Słodycze sprawiają, że czujemy się dobrze, gdyż podnoszą w mózgu poziom serotoniny, związku poprawiającego nastrój. Dlatego właśnie, po zjedzeniu słodkiego batonika odprężamy się, czujemy się szczęśliwi i zadowoleni.
Przyzwyczajeni do słodkości
Skłonność do słodyczy oraz owoców i warzyw jest prawdopodobnie wynikiem wychowania i przyzwyczajenia - informują brytyjscy naukowcy. Natomiast, o tym, czy smakuje nam np.mięso, decydują geny.
Na poprawę humoru
Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który wpływa na nastrój i wiele innych procesów psychicznych, takich jak ból, pamięć, lęk, sen, agresja - podkreślają badacze z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Paliwo dla mózgu
Glukoza jest podstawowym paliwem dla mózgu - mózg polega wyłącznie na glukozie - po takim zastrzyku jego sprawność znacznie się poprawia.
Podstępna słodycz
"Niestety, jedzenie słodyczy po obiedzie nie jest dobre dla zdrowia, jak mogłoby się na pozór wydawać" - podkreśla dr Jarzyna. Po takim posiłku poziom glukozy we krwi rośnie bowiem tak bardzo, że zaczyna być toksyczny dla wielu komórek i tkanek organizmu. Ten stan określany jest jako hiperglikemia.
Pół kilograma cukru nie zaszkodzi...
Jednorazowe zjedzenie nawet pół kilograma cukru nikomu nie zaszkodzi. Dopiero regularne błędy w odżywianiu mogą doprowadzić do rozwoju wielu schorzeń - przede wszystkim chorób układu krążenia i cukrzycy typu II - podkreślają badacze.
Słodkie w sam raz na...kaca
Jest prawie regułą, że po spożyciu większej ilości napojów alkoholowych, następnego dnia odczuwamy silny ból głowy. Zdaniem amerykańskich naukowców, ulgę na te dolegliwości może przynieść słodki miód. "Miód dodany do krakersa czy grzanki przed bądź po piciu alkoholu może zapobiegać bólom głowy" - twierdzą naukowcy z National Headache Foundation.
Słodycz łagodzi kobiece dolegliwości
Kaloryczne napoje z dużą zawartością cukru mogą łagodzić napięcie przedmiesiączkowe u kobiet z łagodnym i średnim natężeniem objawów - wskazują wyniki naukowców z USA. Ważny jest również fakt, że napoje te mogą być skutecznie stosowane nawet wtedy, gdy pojawią się już pierwsze objawy.
Słodycze a stan umysłu
Według "The Mind Guide to Food and Mood ", na nastrój wpływają, m.in. sztuczne aromaty, czekolada, kawa, produkty mleczne, pomarańcze, i cukier. Odpowiednio skomponowana dieta wspomaga leczenie depresji i lęków. Słodycze powinni więc jeść znerwicowani i zestresowani - słodycze poprawiające nastrój to nie mit!
Słodycze - jeść czy nie jeść?
Nie ulega wątpliwości, że zamiłowanie do słodyczy ma swoje minusy w postaci odkładających się fałdek tłuszczu. Nie należy jednak całkiem odmawiać sobie słodkich przyjemności - warto zwrócić uwagę na cukry ukryte - w lecie występują one pod pozornie niegroźną postacią napojów, lodów i owoców, których oczywiście nie sposób nie docenić w tym okresie. Nie chodzi o to, by zupełnie z nich zrezygnować, ale konsumować je z umiarem - cukry nie powinny przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie.