Blisko ludziSyn wolałby być dziewczynką

Syn wolałby być dziewczynką

Mam 8-letniego syna, który lub nosić moje buty na wysokich obcasach, a nawet ostatnio sukienki. Lubi muzykę i taniec. Ostatnio syn oznajmił mi, że wolałby być dziewczynką.

Syn wolałby być dziewczynką
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

Mam 8-letniego syna, który lub nosić moje buty na wysokich obcasach, a nawet ostatnio sukienki. Lubi muzykę i taniec. Mam męża, który poświęca mu dużo czasu, chodzą na mecz lub na ryby, myją razem samochód, itp. Ostatnio syn oznajmił mi, że wolałby być dziewczynką. Zapytałam dlaczego uważa, że lepiej być dziewczynką? On odpowiedział, że lubi nosić dziewczęce stroje. Czy jest to powód do obaw?

Nie jest to powód do obaw. Dzieci przechodzą przez etapy fascynacji płcią przeciwną, zainteresowania tym, jak wygląda osoba płci przeciwnej, jak się ubiera, co robi…..Czasem maluchy odkrywają, że lepiej być mamą lub tatą, bo….. Powody mogą być dla nich klarowne i zrozumiałe, dla mamy i taty mniej bądź całkowicie nieznane. Dzieci nie muszą o nich mówić. Rozwój fantazji i wyobraźni nie jest tu bez znaczenia. Co robimy, a czego unikamy, gdy nasz malec jest na etapie fascynacji płcią przeciwną ? Przede wszystkim nie panikujemy, nie opowiadamy światu, że mamy problem z synem, nie snujemy wizji, kim będzie w przyszłości i jak to będzie z jego identyfikacją z płcią. Nie zakazujemy zabaw „w mamę”, nie ośmieszamy ich…

Ośmieszając czy zakazując możemy zachęcić syna do ukrywania upodobań, w żadnym razie nie skłaniamy wtedy do rezygnacji. A ukryte fascynacje bywają bardziej tajemnicze, ekscytujące, frapujące….Traktujemy te „przebierania” jako zabawy. Kiedy synek przebiera się, mówimy, że to zabawa, że tak często dzieci się bawią, że przebierają się, są aktorami w teatrze, że….. Po zakończonej zabawie, chowamy rekwizyty, mówimy, że koniec naszego domowego teatru, a teraz znów mamy noszą codzienność, w której tata jest mężczyzną, mama kobietą, a synek chłopcem. Mężczyźni noszą spodnie, kobiety spódnice. Kiedy synek chce się bawić lalkami, nie zabraniamy.

Dbamy jednak o to, by różne zabawki były w jego pokoju. Tata wciąż zaprasza do mycia samochodu, wyprawę na ryby czy spacer w męskim gronie. Można pomyśleć o sporcie uprawianym z tatą, jakimś męskim wyjeździe na wakacje czy choćby na weekend. Jednak i tu nie można przesadzać – wspólne wyjazdy całej rodziny są ważne i trzeba je utrzymywać. Podobnie jak wspólne wycieczki rowerowe czy wyjścia na basen.

Krystyna Zielińska - psycholog dziecięcy i logopeda

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)