Syntetyczny dywan: poliester czy polipropylen? A może poliamid? Wpływ na zdrowie

Syntetyczny dywan: poliester czy polipropylen? A może poliamid? Wpływ na zdrowie
Źródło zdjęć: © iStock.com

30.10.2018 15:30, aktual.: 30.10.2018 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dywany syntetyczne zalewają rynek od wielu lat, ale nie wszystkie mają właściwości korzystne dla zdrowia. Czy dywan z polipropylenu jest szkodliwy? Czy dywan poliamidowy nadaje się do pokoju dziecięcego? Obalamy mity i wskazujemy, po czym można poznać wykładziny z bezpiecznych tworzyw.

Poliamid, poliester, polipropylen... – dywan a zdrowie

Dywany z włókien naturalnych (wełny, bawełny, jedwabiu) to wyroby najwyższej jakości: trwałe, przyjemne w dotyku i niezawierające żadnych szkodliwych substancji. Pod wieloma względami mają przewagę nad dywanami syntetycznymi, co nie znaczy, że te drugie zawsze są gorszymi zamiennikami.

Wokół dywanów z poliamidu, poliestru, polipropylenu i innych sztucznie wytwarzanych materiałów ciągle pojawia się wiele kontrowersji. Europejski Związek Zdrowia Publicznego alarmuje, że w sprzedaży są wykładziny nasączone groźnymi chemikaliami i wydzielające rakotwórcze substancje. Wdychanie takich toksyn, które często są wyczuwalne jako charakterystyczny zapach nowego dywanu, działa drażniąco na drogi oddechowe i może być czynnikiem wyzwalającym astmę oraz szereg innych chorób. Toksyczne materiały w ogóle nie powinny znaleźć się w sklepach. Nie należy jednak obawiać się szkodliwości dywanów syntetycznych, które mają atest higieniczny wystawiony przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz certyfikat Instytutu Włókiennictwa.

Atestowane dywany z poliamidu, polipropylenu, poliestru i akrylu nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, a ponadto dobrze naśladują właściwości dywanów z włókien naturalnych. Co więcej, są znacznie bardziej odporne na zabrudzenia aniżeli przędze naturalne, w których chętnie bytują rozmaite mikroorganizmy: bakterie, roztocza i grzyby.

Dywan polipropylenowy dla dzieci i alergików

Na dobrej jakości dywan polipropylenowy warto postawić z wielu powodów. Po pierwsze dlatego, że wykazuje on właściwości antystatyczne, co oznacza, że nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Po drugie taki dywan jest odporny na wilgoć, zatem nie stanowi siedliska drobnoustrojów. Po trzecie charakteryzuje się wysoką sprężystością, a więc niełatwo odkształcić go przez deptanie i ugniatanie. Dywan polipropylenowy dla dzieci może być bezpiecznym placem zabaw. Taki rodzaj wykładziny szczególnie poleca się małym alergikom. Co prawda nie dorównuje on pod względem miękkości runa dywanom naturalnym, ale i to ma szansę się zmienić. W tej chwili na popularności zyskują technologie heat-set i heat-set-frise, które pozwalają na uszlachetnienie polipropylenu w procesie stabilizacji termicznej oraz tzw. otwarcie końcówek runa. Dzięki tym technologiom dywan nabiera puszystości i w dotyku niewiele różni się od wełnianego.

Dywan poliamidowy a polipropylenowy i poliestrowy

Między dywanem polipropylenowym a poliamidowym czy poliestrowym zachodzą niewielkie różnice. Najpopularniejsze rodzaje włókien sztucznych mają zbliżone właściwości, co sprawia, że producenci chętnie mieszają je ze sobą. Dywan poliamidowy pod względem trwałości i zdolności do zachowywania koloru nie odbiega od polipropylenowego, jednak dużo bardziej się elektryzuje. Z polipropylenem nie może konkurować też poliester, który zachowuje się niemal identycznie, ale jest mniej wytrzymały na odkształcenia.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także