Szczepienia w Indonezji. Kryterium pierwszeństwa może niektórych zadziwić
W wielu krajach na świecie rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Jako najczęstszym kryterium podawanym w tych państwach jest wiek – w pierwszej kolejności dawki podaje się osobom starszym. Jednak Indonezja jest wyjątkiem w tej sprawie, ponieważ przede wszystkim zwraca się uwagę na osoby od 18 do 59 roku życia.
05.01.2021 | aktual.: 03.03.2022 03:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Program szczepień w Indonezji ma zostać przeprowadzony dzięki szczepionce wyprodukowanej przez chińskie przedsiębiorstwo Sinovac Biotech. Antidotum działa poprzez wykorzystanie zabitych cząstek wirusa, aby układ odpornościowy został wystawiony na jego działanie, ale bez ryzyka zachorowania.
Inne kryterium w Indonezji
Indonezja zakupiła 125,5 milionów dawek szczepionki CoronaVac, natomiast do kraju dotarła już partia 3 milionów. Władze przekonują, że w trzecim kwartale zostaną dostarczone także szczepionki Pfizera. Jak się okazuje, w Indonezji w pierwszej kolejności będą zaszczepieni młodsi obywatele, a nie jak w innych krajach zachodnich osoby starsze. Dlaczego?
Powodów jest przynajmniej dwa. Po pierwsze władze Indonezji twierdzą, że nie ma jeszcze wystarczających danych na temat rzeczywistej skuteczności szczepionki u osób starszych, a badania kliniczne są prowadzone u osób w przedziale wiekowym od 18 do 59 roku życia. Z kolei drugim powodem jest odmrożenie gospodarki.
Jeden z profesorów z Uniwersytetu Narodowego w Singapurze Dale Fisher stwierdził, że w pełni rozumie takie podejście władz indonezyjskich. Z jego słów przytoczonych przez "Super Express" wynika, że młode osoby pozostające aktywne zawodowo są w stałym kontakcie z innymi ludźmi, dlatego ich zaszczepienie znacznie zmniejszy transmisję wirusa.
Przeczytaj: Mariola Bojarska-Ferenc zaszczepiona. "Nie wykorzystałam w tej sprawie żadnej znajomości"