Trwa ładowanie...

Szukał jej cały kraj. Agatha Christie zapadła się pod ziemię na 11 dni

Agatha Christie jest najbardziej znaną na świecie pisarką kryminałów oraz najlepiej sprzedającą się autorką wszech czasów. Mało kto wie, ale 3 grudnia 1926 roku pisarka zniknęła bez śladu. Nie była wtedy u szczytu kariery, ale miała już na koncie spore sukcesy. Informacje o poszukiwaniach 36-letniej wówczas pisarki rozlały się na cały kraj.
Share
Agatha Christie
Agatha ChristieŹródło: East News
dauetn4

Wydano ponad miliard egzemplarzy książek Agathy Christie. We Francji sprzedano 40 milionów, podczas gdy zajmującego drugie miejsce Emila Zoli – 22 miliony. Pod pseudonimem Mary Westmacott wydała kilka powieści obyczajowych, które również cieszyły się popularnością. Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga Herkulesa Poirota oraz starszej pani, detektyw-amator panny Marple.

Opuściła rezydencję i zapadła się pod ziemię

Nie będąc jeszcze u szczytu kariery, w życiu Christie miał miejsce pewien incydent. Jak później podejrzewano, z powodu jej problemów z mężem, amnezji, bądź myśli samobójczych. Pisarka zniknęła bowiem na 11 dni i po odnalezieniu jej, nie potrafiła wytłumaczyć, dlaczego nie dała znaku życia.

dauetn4

Zobacz też: Helena Norowicz wciąż zachwyca. Nienagannej figury może pozazdrościć jej niejedna młoda kobieta

Cała sprawa zaczęła się 3 grudnia 1926 r. 36-letnia pisarka z pierwszymi sukcesami na koncie opuściła swoją rezydencję w Styles w hrabstwie Berkshire i zniknęła. Wcześniej pocałowała córkę Rosalind na dobranoc. Jej samochód znaleziono parę godzin później z dala od głównej szosy.

Przed zniknięciem Agatha Christie napisała książkę "Zabójstwo Rogera Ackroyda". Powieść miała świetne recenzje, a zapadnięcie się pod ziemię jej autorki nie przeszło bez echa. Sprawą zainteresowały się media, nie tylko w Anglii.

W poszukiwania pisarki zaangażowali się nie tylko policjanci, ale i wolontariusze (łącznie 15 tys. osób!) i psy tropiące. Przeczesywano lasy i jeziora. Użyto nawet samolotów. I nic. Koledzy z branży nosili jej rękawiczki do słynnego medium, ale dalej nie było śladu po 36-latce. Niektórzy podejrzewali, że została zamordowana.

dauetn4

Zobacz też: Rzuciła się pod samochód, by ratować córkę. Ma jedno marzenie

Po 11 dniach nastąpił przełom. Ktoś rozpoznał pisarkę w gronie gości hotelu Swan Hydropathic w Harrogate (ok. 480 km od jej posiadłości) i zawiadomił służby – przypomina "Onet". Dlaczego wcześniej nie została zidentyfikowana? Zameldowała się w hotelu pod innym nazwiskiem. Przedstawiła się jako Theresa Neele (Neele to nazwisko kochanki jej męża). Nie potrafiła wyjaśnić dlaczego. Podejrzewano, że chciała się zemścić na niewiernym partnerze.

Miss Polski Wirtualnej Polski 2020. Rozmowa z Laurą Wycichowską

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dauetn4

Podziel się opinią

Share
dauetn4
dauetn4