FitnessTa wstydliwa dolegliwość dwa razy częściej nęka kobiety

Ta wstydliwa dolegliwość dwa razy częściej nęka kobiety

Mimo że potencjalnie nie są groźne, powodują duży dyskomfort. Na wzdęcia cierpi od 10 do 30 procent dorosłych, przy czym dwukrotnie częściej dolegliwość ta występuje u kobiet. Często nasila się przed miesiączką.

Ta wstydliwa dolegliwość dwa razy częściej nęka kobiety
Źródło zdjęć: © 123RF
Izabela O'Sullivan

15.07.2013 | aktual.: 14.03.2014 15:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że potencjalnie nie są groźne, powodują duży dyskomfort. Na wzdęcia cierpi od 10 do 30 procent dorosłych, przy czym dwukrotnie częściej dolegliwość ta występuje u kobiet. Często nasila się przed miesiączką. Może być skutkiem zatrzymywania wody w organizmie, zaparć albo pojawiać się po zjedzeniu posiłku. Na szczęście jest sporo sposobów na to, by zapobiegać gromadzeniu się nadmiaru gazów w jelitach. Oto niektóre z nich.

Wybieraj produkty bogate w potas

Ten pierwiastek pomaga regulować poziom płynów w organizmie, zapobiegając uczuciu pełności. Potas znajdziesz w takich produktach jak: banany, mango, szpinak, orzechy, pomidory czy szparagi. Te ostatnie zawierają dodatkowo kwas asparaginowy, który działa moczopędnie.

Uważaj na… powietrze

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że do powstawania wzdęć mogą przyczyniać się na pozór niewinne czynności. Zdarzyło ci się kiedyś czuć nadmiar powietrza w brzuchu, mimo że nie zjadłaś nic, co mogłoby taki stan spowodować? Gromadzeniu się gazów w jelitach sprzyja żucie gumy, picie przez słomkę, palenie czy rozmawianie podczas posiłku.

Zrezygnuj z napojów gazowanych

To akurat jeden z najbardziej oczywistych winowajców, jeśli chodzi o wzdęcia. Nawet jeśli po nalaniu napoju do szklanki czekasz, by bąbelki uciekły, nigdy nie pozbędziesz się ich całkowicie. Znacznie lepiej zaspokajać pragnienie niegazowaną wodą.

Uważaj na słodziki

Niektóre osoby mogą mieć problemy ze strawieniem sztucznych substancji słodzących (szczególnie sorbitolu, znajdującego się np. w wielu gumach bez cukru). Dr Patricia Raymond, gastroenterolog z Chesapeake w stanie Virginia, twierdzi, że gumy do żucia zawierające tę substancję, mogą powodować gromadzenie się gazów oraz biegunkę.

Wieczorem ogranicz węglowodany

Produkty takie jak chleb czy makaron sprzyjają zatrzymywaniu wody w organizmie. Jeśli nie chcesz następnego dnia obudzić się ociężała, zrezygnuj z węglowodanów późnym popołudniem i wieczorem.

Zadbaj o dietę przed miesiączką

Jeśli wzdęcia dokuczają ci przed i w trakcie menstruacji, szczególnie w tym okresie zadbaj o swoją dietę. Codziennie dostarczaj organizmowi około 1200 mg wapnia i od 200 do 400 mg magnezu. Oba pierwiastki łagodzą objawy syndromu napięcia przedmiesiączkowego. Do posiłków dodawaj natomiast świeżo posiekaną pietruszkę - działa moczopędnie.

Uciskaj okolice brzucha

W wyeliminowaniu nadmiaru gazów pomoże masowanie brzucha. Przyłóż palce w okolicach prawego biodra i przesuń w kierunku żeber, następnie w poprzek i ku dołowi. Zataczaj takie koliste ruchy przez kilka minut. Choć brzmi to dziwnie, naprawdę działa.

Jedz probiotyki

Te wyselekcjonowane kultury żywych bakterii można znaleźć w takich produktach jak kefir, jogurt czy maślanka, ale także w ogórkach kwaszonych czy kiszonej kapuście. Jedno z badań pokazuje, że kobiety cierpiące na syndrom jelita drażliwego, które przez cztery tygodnie przyjmowały szczep probiotyczny B. infantis, doświadczały łagodniejszych wzdęć niż uczestniczki eksperymentu zażywające placebo.

Zadbaj o ruch

Choć może się wydawać, że ma niewiele wspólnego z zapobieganiem gromadzeniu gazów w jelitach, w wielu przypadkach okazuje się bardzo pomocny w walce z tą dolegliwością. Zwykły spacer, trwający od kwadransa do 20 minut dziennie, sprzyja usprawnieniu procesu trawienia. Intensywniejsze ćwiczenia, podczas których się pocimy, sprawiają natomiast, że z organizmu usuwany jest nadmiar płynów.

Tekst na podst. Redbookmag.com Izabela O'Sullivan/(IOS)/(kg)

Źródło artykułu:WP Kobieta
dietazdrowieprobiotyki
Komentarze (10)