W Polsce występują dwa gatunki klecanek: klecanka polna i klecanka rdzaworożna. Ten drugi gatunek preferuje bliskość ludzi, budując gniazda na dachach lub w pobliżu domów. Można ją spotkać w całym kraju, szczególnie na łąkach, polanach i terenach zamieszkanych przez ludzi.
Jeśli klecanka zdecyduje się zbudować gniazdo w pobliżu mieszkania, należy szybko podjąć działania, aby uniknąć problemów. Jest to jeden z najbardziej boleśnie żądlących owadów w Europie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ugryzienia przez owady. "Nasza krew jest im potrzebna do życia"
Tak wygląda groźna kuzynka osy
Klecanka ma czarno-żółte ubarwienie, podobne do osy, ale jej ciało jest smuklejsze z okrągłymi plamkami. Jej kolory w naturze mają z daleka sygnalizować, że owad jest groźny. Najbardziej aktywna klecanka jest od kwietnia do października, w okresie kwitnienia roślin. Samice mierzą od 12 do 15 mm, samce do 16 mm, a królowa może osiągnąć nawet 19 mm. Klecanki budują gniazda z masy papierowej, rozdrobnionego drewna i roślin.
Skutki użądlenia
Ukąszenie klecanki rdzaworożnej jest bardzo bolesne, ponieważ używa ona nie tylko żądła, ale i żuwaczek. Skutki to ból, swędzenie, obrzęk, mdłości, bóle głowy, a nawet wymioty. Dlatego ważne jest, aby nie prowokować tych owadów. Lasy Państwowe w maju 2023 roku informowały, że klecanka rdzaworożna może użądlić w samoobronie, podobnie jak osa, ale jest stosunkowo spokojna, jeśli się jej nie prowokuje.
Klecanki są bardziej agresywne niż osy, więc jeśli zbudują gniazdo w pobliżu domu, należy je usunąć. Zaleca się skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, ale jeśli zdecydujemy się na samodzielne działanie, powinniśmy założyć odpowiednie ubranie ochronne. Przydatny może być także preparat odstraszający. Najlepszym momentem na usunięcie gniazda jest noc, kiedy owady są mniej aktywne.
Żeby uniknąć problemu z klecankami, warto zawczasu się zabezpieczyć. Osowate można przepłoszyć z ogrodu za pomocą niektórych roślin. Owady te szczególnie nie lubią roślin, które wytwarzają silnie pachnące olejki eteryczne. Najlepiej odstraszają je zapachy takie jak bazylia, majeranek, mięta, cytryna, czosnek, eukaliptus. Warto zatem sadzić te rośliny w ogrodzie lub szklarni.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.