Już się obudziły. Tak przyciągniesz ich chmarę do ogrodu

Już się obudziły. Tak przyciągniesz ich chmarę do ogrodu

Sezon na osy już trwa
Sezon na osy już trwa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
16.04.2024 11:22, aktualizacja: 16.04.2024 13:55

Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy osy stają się coraz bardziej aktywne. Zastanawiasz się, dlaczego krążą jak szalone wokół ciebie? Być może otaczasz się rzeczami i zapachami, które przyciągają je jak magnes.

Wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy, przyroda budzi się do życia, a wraz z nią również osy. Te małe, ale niekiedy irytujące owady, zaczynają być coraz bardziej aktywne,

Wiosną i latem, gdy warunki atmosferyczne są korzystniejsze, populacje os rosną. Zwiększone zapotrzebowanie na pokarm dla larw oraz budulec do gniazda sprawia, że osy stają się bardziej widoczne i bardziej agresywne w poszukiwaniu zasobów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy osy są niebezpieczne?

Osy nie cieszą się najlepszą opinią. Wielu z nas ma w pamięci bolesne doświadczenia z użądleniami, które sprawiły, że na długo zapamiętaliśmy ich obecność. Często uważane są za agresywne, gotowe do ataku na każdego, kto odważy się zbliżyć do ich terytorium. Ale czy ta opinia jest w pełni sprawiedliwa?

To prawda, że osy mogą użądlić, ale robią to głównie w obronie gniazda albo w poczuciu zagrożenia. W przeciwieństwie do pszczół mogą robić to wielokrotnie.

Zwykle użądlenie osy, choć bolesne, dla większości osób nie jest groźne. Jednakże dla osób uczulonych na jad osy, użądlenie może prowadzić do poważnych reakcji alergicznych, włącznie z wstrząsem anafilaktycznym, który stanowi realne zagrożenie dla życia.

Lgną jak szalone. Co przyciąga osy?

Jednym z najbardziej przyciągających osy czynników są kwiatowe zapachy. Nie tylko te naturalne, pochodzące bezpośrednio z roślin, ale również sztuczne, jak na przykład słodkie perfumy. Osy są niezwykle wrażliwe na te aromaty i potrafią szybko zlokalizować źródło zapachu, nawet jeśli jest to z dala od nich.

Owoce i słodkie przysmaki to kolejne atrakcyjne punkty na mapie osich poszukiwań. Ciasta, słodycze, a nawet słodkie napoje przyciągają je jak magnes. Podobnie działa na nich mięso oraz alkohol. Osy interesują się również zapachem farby czy lakieru.

Owady te przyciągają również kolory. Kwiatowe wzory, jaskrawe barwy ubrań, szczególnie żółte, różowe czy pomarańczowe, zwracają uwagę tych owadów i skłaniają do zbadania ich źródła.

Gdy osy raz odkryją smakowity przysmak w naszym domu lub ogrodzie, nie zapomną o tym miejscu. Mają doskonałą pamięć lokalizacyjną, a to oznacza, że możemy spodziewać się ich powrotu z jeszcze większą częstotliwością.

Czego w takim razie nie lubią? Osy będą unikać zapachów olejków eterycznych (goździkowy, z drzewa herbacianego), octu, palonej kawy oraz zapachu cytryn.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta