To tym pachną koty. Naukowcy zbadali ich fenomen

To tym pachną koty. Naukowcy zbadali ich fenomen

Twój kot ładnie pachnie? Ten zapach wydziela nie tylko on
Twój kot ładnie pachnie? Ten zapach wydziela nie tylko on
Źródło zdjęć: © Getty Images | Anna Blazhuk
27.02.2023 19:24, aktualizacja: 18.01.2024 18:01

Właściciele kotów często twierdzą, że ich zwierzęta wydzielają "ładny" zapach. Nie umieją opisać, jaki jest on dokładnie, jednak kojarzy im się z czymś przyjemnym. Okazuje się, że taki zapach wydzielają nie tylko koty domowe.

Węch jest jednym z najważniejszych zmysłów i to dzięki niemu potrafimy odróżnić wszystkie zapachy. Jedne z nich lubimy, drugie nie, ale te, które są związane z naszymi zwierzętami należą najczęściej do tych najprzyjemniejszych. Zgodzą się z tym z pewnością właściciele kotów, którzy często podkreślają, że ich zwierzęta ładnie pachną.

Czym pachną koty?

To pytanie zapewne pojawiło się nie raz w głowach wielu osób, a dziś - dzięki chemikom, wiemy, jakie są to konkretnie zapachy. Zarówno koty domowe, jak i koty, takie jak tygrysy czy jaguary wydzielają związek chemiczny 2-AP, który w warunkach laboratoryjnych pachnie świeżym popcornem. Nie oznacza to jednak, że wasze zwierzę też nim pachnie.

Wydzielanie związku 2-AP u kotów domowych jest bowiem znacznie słabsze, a dla ludzi ma działanie antystresowe. Każdy kot ma dodatkowo dziewięć gruczołów wydzielających zapach, a niektóre potrafią wydzielać te, które są dla nas przyjemne. Wysterylizowane i wykastrowane koty pachną najczęściej owocowo (za sprawą 4-tio-4-metylopentanu-2-), a te, które nie były poddane kastracji, mogą pachnieć orzechami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co oznacza nieprzyjemny zapach u kota?

Kocie futra szybko chłoną także zapachy z otoczenia, więc nic dziwnego, że czasem mogą pachnąć świeżo skoszoną trawą czy perfumami. Mogą jednak też pachnąć nieprzyjemnie, jak stęchlizną i moczem. Niemiły może być także ich zapach z pyska.

Jeżeli kot jest czysty, a czujemy od niego stęchliznę i mocz, może to oznaczać, że jest chory. Wtedy warto jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem, aby sprawdzić stan zdrowia zwierzęcia. Jeśli zapach pochodzi z pyska - może wiązać się z jedzeniem, które spożył kot, jednak nie zawsze. Nieprzyjemny zapach może również oznaczać cukrzycę.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta