Toksyczna przyjaciółka: instrukcja obsługi
W serialu „Seks w wielkim mieście” pada określenie „frienemy”, które jest zlepkiem dwóch słów: friend (przyjaciel) i enemy (wróg). Jest to co prawda oksymoron – bo te dwa słowa wykluczają się wzajemnie, ale w codziennym życiu, jeśli mamy pecha, frienemies, czyli toksyczni przyjaciele, często nas otaczają.
W serialu „Seks w wielkim mieście” pada określenie „frienemy”, które jest zlepkiem dwóch słów: friend (przyjaciel) i enemy (wróg). Jest to co prawda oksymoron – bo te dwa słowa wykluczają się wzajemnie, ale w codziennym życiu, jeśli mamy pecha, frienemies, czyli toksyczni przyjaciele, często nas otaczają.
Ciekawe jest to, że toksyczna przyjaźń, czyli podszyta fałszem, zdarza się głównie w damskim środowisku. Psychologowie, którzy zbadali to zjawisko, uważają, że męskie przyjaźnie działają na zupełnie innych zasadach i zwykle są wolne od toksycznych wpływów. Jak poznać toksyczną przyjaciółkę i jak z nią postępować – oto mała instrukcja obsługi.
POLECAMY: * Sposób na depresję *
Niczym meduza albo bluszcz
Podobno każda kobieta ma swym otoczeniu koleżankę, która mniej lub bardziej pasuje do rysopisu toksycznej przyjaciółki. Taka kobieta na ogół jest miła, bywa pomocna, w jej towarzystwie dobrze spędza się czas na zakupach i plotkach, ale wystarczy mały incydent i kwestia przyjaźni na całe życie staje pod znakiem zapytania. Toksyczne przyjaciółki porównuje się do jadowitych meduz, które znienacka potrafią ukąsić, albo do bluszczu, który intensywnie oplata i nie pozostawia miejsca na swobodę.
POLECAMY: * Sposób na depresję *
Toksyczna osobowość
Podstawowym pytaniem, jakie radzą sobie zadać psychologowie, zajmujący się zjawiskiem toksycznych osobowości, jest: „Czy po dwóch godzinach spędzonych z daną osobą, czuję się zrelaksowana i odprężona, czy raczej jestem rozdrażniona, zmęczona i wyssana z energii”. Kiedy przychylamy się do drugiej możliwości, prawdopodobnie mamy do czynienia z toksyczną osobowością.
Jeśli taką ma osoba, którą uważamy za naszą przyjaciółkę, należy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” takiej relacji. „Życie jest stresujące, minimalizujmy wszystkie czynniki, które powodują w naszym życiu negatywne emocje i wykluczajmy, na tyle, na ile to możliwe, osoby, które taki stan powodują” – radzi dr. Susan Shapiro w swojej książce „Toksyczna przyjaciółka; Poradnik dla kobiet tkwiących w skomplikowanych związkach”.
POLECAMY: * Sposób na depresję *
Wampiry energetyczne
Kiedy czujesz, że po rozmowie z osobą , którą uważasz za przyjaciółkę, ucieka z ciebie optymizm, ulatnia się dobry humor i energia, zrewiduj waszą relację. Psychologowie uważają, że ludzie o toksycznej osobowości często są tzw. wampirami energetycznymi – dosłownie wysysają z osób, z którymi są w kontakcie, siły witalne, aby pozostawić je zmęczone i bez wigoru.
„Przyjaciele powinni nas inspirować do działania, po rozmowie z nimi powinnyśmy czuć werwę i siłę, a nie brak chęci do życia” - pisze w swojej książce „Kiedy przyjaźń boli” psycholog, dr Yan Jager. W życiu toksycznej przyjaciółki nie uświadczysz radości i pozytywnych zmian. Zawsze opowiada Ci o feralnych wydarzeniach, mniejszych lub większych dramatach i kłopotach. Toksyczna przyjaciółka ciągle mówi o sobie i sprawach, które jej dotyczą.
POLECAMY: * Sposób na depresję *
Nie ma skrupułów
Toksyczna przyjaciółka bezustannie absorbuje swoją osobą. Musi być w centrum zainteresowania i w centrum Twojego świata. Miano Twojej przyjaciółki upoważnia ją do ciągłych, niezapowiedzianych wizyt, do alarmujących telefonów, które przeciąga w niekończące się rozmowy, do wpraszania się np. na Twoją randkę do kina.
Toksyczna przyjaciółka, powołując się na waszą przyjaźń, nie ma skrupułów do korzystania z zawartości Twojej szafy, pożyczania kosmetyków. Nie patyczkuje się też np. prosząc Cię o pieniądze (prolongatę spłaty, albo jej unieważnienie uznaje za coś naturalnego). Kiedy Ty chcesz coś od niej, robi to z ociąganiem i z grymasem niechęci, świadczącym o dyskomforcie. Pomoże Ci, ale najpierw wysłuchasz jej komentarza na ten temat, a potem, będzie Ci o tym wciąż przypominać.
POLECAMY: * Sposób na depresję *
Jadowite macki
Przyjaciółka to ktoś, kto akceptuje wady i niedoskonałości drugiej strony. Dla przyjaciółki jesteś najwspanialszą, najbardziej atrakcyjną dziewczyną i tak czujesz się w jej towarzystwie. Nawet jeśli powie Ci, że w nowych spodniach wyglądasz niezbyt szczupło, zrobi to tak, że nie poczujesz przykrości. Przyjaciółka toksyczna wypuszcza jadowite macki bez zapowiedzi w najmniej oczekiwanym momencie. Jej komentarz, dotyczący np. Twojej nowej fryzury, ciasta, które upiekłaś, lub raportu, jaki przygotowałaś do pracy, sprawia, że Twoja pewność siebie rozpływa się w powietrzu.
POLECAMY: * Sposób na depresję *
Co zrobić z toksyczną przyjaciółką?
Co zrobić z toksyczną przyjaciółką? Irene Levine, autorka poradnika „Najlepsze przyjaciółki”, uważa, że jeśli to mimo wszystko dana osoba jest Ci bliska, nie powinnaś czuć lęku przed otwartą rozmową. Powiedz jej, jakie rzeczy sprawiają Ci przykrość, a które bolą. Porozmawiaj z nią o cechach charakteru, które trudno Ci zaakceptować. Ustal pewne granice, za które nie wolno jej wchodzić. Kawa i plotki – jak najbardziej, wspólny wypad na zakupy – czemu nie?
Tekst: Zuzanna Menkes
POLECAMY: * Sposób na depresję *