GwiazdyToksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić?

Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić?

Toksyczni ludzie – jak sobie z nimi radzić?
16.07.2007 09:53, aktualizacja: 28.05.2010 16:11

Każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu toksyczna osobę. Uraz po niej zostaje na długo, gdyż toksyczne uwagi zostają na długo w naszej pamięci.

Każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu toksyczna osobę. Uraz po niej zostaje na długo, gdyż toksyczne uwagi zostają na długo w naszej pamięci. Zazwyczaj po takim spotkaniu czujesz się, jak gdyby przejechał po tobie walec. Co zrobić w sytuacji, gdy spotyka się toksyczną osobę? Jak sobie z nią poradzić?

Kto jest toksyczny?

Słowa niosą ze sobą ogromną siłę. Mogą dać wiele szczęścia, ale i wiele cierpienia. Toksyczna osoba, to ktoś kto pragnie cię zniszczyć. Ktoś kto powoduje, że czujesz się źle, poniża twoją godność, zatruwa. Toksyczni ludzie gaszą cały entuzjazm, dostrzegają w tobie tylko złe cechy. Spotykasz ich w rodzinie, w pracy, wśród przyjaciół i najbliższych, nie tylko wśród wrogów. Toksyczni ludzie mają jeszcze jedną wadę, wyzwalają w tobie to co najgorsze.

Lilian Glass w swojej książce „Toksyczni ludzie” wymienia 10 technik postępowania z z takimi osobami. Poznaj je, by móc się bronić i nie dać się złapać w pułapkę złego samopoczucia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Rozładowanie napięcia

Gdy jesteś zdenerwowana twarz ci czerwienieje, serce bije szybciej, a oddech staje się płytki i urywany. Musisz skoncentrować się na odzyskaniu równowagi. Weź głęboki oddech. Myśląc o toksycznej osobie zatrzymaj powietrze, aż do utraty tchu, a następnie, nadal myśląc o tej osobie, usuń ją ze swego wnętrza, wydychając powietrze. Po wydechu też wstrzymaj oddech na dwie sekundy. Powtarzaj dotąd aż ci przejdzie.

Humor

Zamiast przeżuwać w myślach porażkę i koncentrować się na złości poszukaj w myślach jakiejś zabawnej odpowiedzi. Nie przejmuj się tym, że może być głupia, najważniejsze, że tobie się podoba. Czasami dobrze jest zaatakować przeciwnika jego własną bronią. Gdy ktoś robi niemiłe uwagi pod twoim adresem spróbuj odpowiedzieć z humorem i rozładować napięcie.

Powstrzymywanie myśli

Czasami jesteś tak zezłoszczona, że myślisz, że już nie wytrzymasz. Myśli o całym wydarzeniu i o tej osobie doprowadzają cię do czarnej rozpaczy. Wtedy nie ma innego sposobu jak mówić sobie za każdym razem „Stop! Nie myślę o tym”. Powtarzaj sobie to w myślach ilekroć złe wydarzenie do ciebie powraca.

Odbicie w zwierciadle

Gdy przeciwnik coraz bardziej cię pogrąża, zacznij go naśladować. Gdy wrzeszczy na ciebie, zacznij robić to samo. Stosując tę technikę wcale nie musisz starać się zachowywać tak przez cały czas. Możesz tylko na chwilę stać się taka sama jak przeciwnik, żeby pokazać mu jak to wygląda. Niektórym ludziom trzeba pokazać, jak są niemili, a poczują się zażenowani i przestaną.

Bezpośrednia konfrontacja

Tą technikę stosuj, gdy musisz zareagować na uszczypliwą uwagę. Gdy ktoś cię obraził powiedz mu bardzo jasno i wyraźnie, co zrobił. Nie krępuj się użyć takich słów, jakie przyjdą ci na myśl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Spokojne pytania

Spokojne pytania potrafią uświadomić toksycznej osobie, jak absurdalne i głupie jest jej zachowanie. Zacznij zadawać serię pytań po kolei, niech to będą pytania, na które można odpowiedzieć „Tak” lub „Nie”.

Wrzask i raban

Grzeczność i dobre wychowanie zabraniają wrzeszczeć i krzyczeć. Jednak w pewnych sytuacjach trzeba się jakoś ratować. Czasami to jedyne, co możesz zrobić, by sobie ulżyć. Stosując tą technikę możesz wrzeszczeć i krzyczeć do woli.

Miłość i życzliwość

Już Jezus nauczał „Gdy ktoś cię uderzy, nadstaw drugi policzek”. Jest to dosyć trudna metoda, ale bywa skuteczna. Reagując spokojem, miłością i życzliwością na ewidentne obrażanie twojej osoby, możesz spowodować "lekki opad szczęki" u przeciwnika. Technika ta potrafi rozbroić nawet największego twardziela. Sama zobaczysz, jak zdumiewające efekty może przynieść. Spróbuj być miła, jak gdyby nigdy nic.

Fantazje zastępcze

Jeśli nic nie skutkuje, zawsze możesz użyć swojej fantazji. Tam cię nikt nie usłyszy i nie zobaczy. Pozwól sobie na takie zachowanie wobec tej osoby, na jakie chcesz, byle to było skuteczne i przyniosło ci spokój i równowagę. Możesz też coś napisać, bądź narysować, np. karykaturę swego szefa... To naprawdę działa, wypróbuj.

Odcięcie

To technika, która eliminuje toksyczną osobę z twojego otoczenia raz na zawsze. Jeśli nic nie skutkuje, a ta osoba ewidentnie niszczy twoje życie, po prostu pozbądź się jej. Utnij kontakty i to wszystko. Pamiętaj, że nikt nie ma prawa cię obrażać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta