Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
opera krakowska
17-09-2014 16:06

Trwają próby do „Mefistofelesa” Arrigo Boito

W Operze Krakowskiej trwają przygotowania do spektaklu „Mefistofeles” Arrigo Boito w reżyserii Tomasza Koniny
i pod dyrekcją maestro Tomasza Tokarczyka. Premiera opery, która odbędzie się 25 września, zainauguruje nowy sezon artystyczny 2014/2015 sceny.

Share
Trwają próby do „Mefistofelesa” Arrigo BoitoŹródło: Anna Cudak
d2sludf

W Operze Krakowskiej trwają przygotowania do spektaklu „Mefistofeles” Arrigo Boito w reżyserii Tomasza Koniny i pod dyrekcją maestro Tomasza Tokarczyka. Premiera opery, która odbędzie się 25 września, zainauguruje nowy sezon artystyczny 2014/2015 sceny.

Spektakl przygotowywany jest we współpracy z Trondheim Symphony Orchestra w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”.

Kolejne spektakle odbędą się w dniach 26, 28 i 30 września. Przedstawienie zostanie zaprezentowane również podczas festiwalu w Trondheim w czerwcu przyszłego roku.

„Mefistofeles” to jedna z licznych prób przeniesienia „Fausta” Goethego do opery. Autor muzyki i libretta w jednej osobie, zachował zasadnicze wątki dzieła wielkiego Weimarczyka: prolog w niebie z zakładem Mefistofelesa o duszę Fausta, historię uwiedzenia Małgorzaty i jej śmierci, Noc Sabatu i miraż Pięknej Heleny, w końcu śmierć Fausta, wypowiadającego decydujące zdanie na temat szczęścia.

d2sludf

W przedstawieniu Opery Krakowskiej będzie to historia człowieka rozdartego między pragnieniem świętości a codziennością, operowy fresk wiodący od modlitwy i rozmowy z Bogiem po obrazy piekła. Opera łączy przejmującą opowieść o miłości z efektownymi scenami chóralnymi.

(fot. Anna Cudak)
Źródło: (fot. Anna Cudak)

W spektaklu bierze udział 100 - osobowy chór (w tym 32-osobowy chór dziecięcy), w obsadzie śpiewacy krakowscy, polscy i zagraniczni.

REALIZATORZY
Inscenizacja, reżyseria i scenografia: Tomasz Konina
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Tokarczyk
Przygotowanie chóru: Zygmunt Magiera
Kostiumy: Joanna Klimas
Ruch sceniczny: Monika Myśliwiec
Reżyseria światła: Dariusz Pawelec

OBSADA
Mefistofeles: Daniel Borowski, Wołodymyr Pankiv, Tomasz Raff
Faust: Vasyl Grokholskyi, Daniel Magdal, Zurab Zurabishvili
Małgorzata: Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Anna Wierzbicka
Marta: Agnieszka Cząstka, Maria Stattin

d2sludf

Wagner, Nereusz: Paweł Brożek, Krzysztof Kozarek
Helena: Marta Abako, Elodie Hache, Elisabeth Teige
Pantalis: Wanda Franek

Premiera: 25 września 2014

Kolejne spektakle: 26, 28 i 30 września 2014

Polsko-norweski projekt jest kontynuacją współpracy, którą zapoczątkowało wspólne przedstawienie „Don Giovanniego” W. A. Mozarta w międzynarodowej obsadzie z udziałem chóru i baletu Opery Krakowskiej wraz z orkiestrą z Trondheim pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka (marzec 2013).

Inscenizacja opery Boito jest częścią projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”, realizowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014” w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

d2sludf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sludf
d2sludf