Trzy oznaki, że partner jest narcyzem. Uciekaj, gdzie pieprz rośnie

Amy Brunell, profesorka psychologii na Uniwersytecie Stanowym w Ohio, ujawniła, że wszystkie osoby narcystyczne mają te same podstawowe cechy. - Od razu zapala mi się czerwona lampka.

Jak rozpoznać narcyza?
Jak rozpoznać narcyza?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Narcyzów cechuje roszczeniowość, egocentryzm i brak empatii dla innych.

- Ludzie są zaskoczeni, gdy to mówię, ale kiedy spotykam kogoś, kto jest bardzo czarujący i towarzyski, od razu zapala mi się czerwona lampka. Oczywiście istnieją osoby, które mają podobne cechy, a nie są narcyzami. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że mądrze jest być świadomym i chronić siebie - powiedziała w rozmowie z "Daily Mail".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Psycholog o 2-letnich "gwiazdach Instagrama": "Narcyzm przenoszony na dzieci"

Trzy oznaki, że partner jest narcyzem

Zdaniem Amy Brunell warto już na początku znajomości sprawdzić, czy partner lub partnerka jest osobą narcystyczną. Pomogą w tym trzy najczęstsze oznaki:

  1. "Love bombing", czyli bombardowanie miłością. Na początku związku często przybiera ono formę nadmiernych pochlebstw, kupowania prezentów i przytłaczającej uwagi. Choć może się wydawać niewinnym wyrazem miłości, w rzeczywistości jest to najczęstsza i najprostsza taktyka manipulacji.
  2. Ciągła potrzeba uwagi i podziwu.
  3. Wykorzystywanie innych i oczekiwanie przysług bez wzajemności.

Trzy rodzaje narcyzmu

Według najnowszych badań dotyczących narcyzów i sposobów radzenia sobie z nimi, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Cambridge Elements", istnieją trzy rodzaje narcyzmu. Pierwszym z nich, który przytoczyła Amy Brunell, jest "Agentic Grandiose Narcissism", czyli typ, który charakteryzuje się wysoką samooceną, ekstrawersją, arogancją i dominacją.

Drugim jest narcyzm społeczny. Tacy narcyzi szukają przede wszystkim podziwu, będąc jednocześnie opiekuńczymi i pomocnymi, co początkowo może brzmieć sprzecznie.

Trzecim i ostatnim rodzajem narcyzmu jest narcyzm wrażliwy, który charakteryzuje się niską samooceną i negatywną emocjonalnością. Wrażliwe osoby narcystyczne zmagają się często z lękiem i depresją. Mają tendencję do bycia społecznie zahamowanymi, defensywnymi oraz mściwymi. Mają również trudności z zaufaniem do innych osób.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)