Trzymasz to w piwnicy? Możesz zapłacić nawet 5 tys. mandatu

Trzymasz to w piwnicy? Możesz zapłacić nawet 5 tys. mandatu

Czego nie wolno trzymać w piwnicy?
Czego nie wolno trzymać w piwnicy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe Stock
24.02.2023 15:10, aktualizacja: 24.02.2023 19:34

Mieszkasz w bloku i posiadasz przypisaną do swojego lokalu piwnicę? Musisz mieć świadomość, że nie wszystko możesz w niej przechowywać. Za nieprzestrzeganie zasad trzeba słono zapłacić. Co znajduje się na zakazanej liście?

Posiadanie piwnicy ułatwia przechowywanie mebli, przetworów i wszelkich rzeczy, które nie są nam potrzebne na co dzień. Niestety, ale w takich lokatorskich komórkach nie przechowamy jednak wszystkiego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że może trzymać w piwnicy coś niedozwolonego. Niewiedza ta może sporo kosztować. Jeżeli spółdzielnia odkryje, że w komórce znajdują się niedozwolone przedmioty, zapłacimy karę, która może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Jakie są zatem zasady przechowywania w piwnicach, znajdujących się w blokach?

Przechowywanie w lokatorskiej piwnicy. Lepiej to przeczytaj

Okazuje się, że na czarnej liście znajduje się kilka rzeczy ze względu na bezpieczeństwo nasze i innych mieszkańców bloku. Spółdzielnie zarządzające budynkami uczulają - korzystanie z komórek powinno odbywać się z rozwagą. Niektóre przedmioty przy odrobinie nieszczęścia mogą być szczególnie groźne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zabronione jest przede wszystkim przechowywanie produktów łatwopalnych. W grupie tych rzeczy znajdują się: butla gazowa (zarówno pełna, jak i opróżniona), akumulator samochodowy, akcesoria pirotechniczne takie jak np. fajerwerki, wszelkie produkty łatwo palne, a w tym kanistry z benzyną, oleje, farby oraz rozpuszczalniki.

Jeżeli ktoś na nas doniesie albo spółdzielnia sama odkryje, że przechowujemy produkt z powyższej listy, zapłacimy mandat, który może wynieść nawet pięć tysięcy złotych. Prawo do jego wystawienia ma zarówno policja, jak i straż pożarna. Trzymanie wspomnianych rzeczy, zgodnie z Kodeksem, podchodzi bowiem pod wykroczenie.

Przechowywanie w piwnicy. Co nie powinno się w niej znaleźć?

Choć za to, że trzymamy poniższe rzeczy w komórce, nie zostaniemy ukarani mandatem, lepiej jest tym przedmiotom znaleźć inne miejsce. Piwnice są dość wilgotnym, chłodnym miejscem, gdzie nietrudno o gryzonie czy insekty. Takie warunki nie sprzyjają meblom, dywanom, zabawkom, sprzętowi RTV czy AGD, ale też żywności w papierowych opakowaniach. To również nie miejsce dla obrazów, dokumentów oraz książek.

Pamiętajmy też, że jeśli zamierzamy w piwnicy trzymać dość wartościowe rzeczy, takie jak np. sprzęt sportowy, powinny one zostać właściwie zabezpieczone przed wspomnianymi warunkami, a także przed włamywaczami. Niestety opowieści o złodziejach grasujących w piwnicach to nie bajki. Sprawdźmy dokładnie wszystkie zamki i chowajmy sprzęt w kosze lub pudełka.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta