Czekasz na "trzynastkę"? Niemiła niespodzianka dla grupy emerytów

Kto w tym roku nie otrzyma "trzynastki"?
Kto w tym roku nie otrzyma "trzynastki"?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

14.03.2024 12:24, aktual.: 14.03.2024 14:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Seniorzy w Polsce już czekają na dodatkowy zastrzyk gotówki, który wiąże się z wypłaceniem 13. emerytury. Nie wszyscy jednak będą się nią cieszyć. Przelewów z ZUS-u nie otrzymają określone grupy emerytów i rencistów.

W czasie wysokiej inflacji każdy dodatkowy dochód jest na wagę złota. Dotyczy to również emerytów czy rencistów, którzy niecierpliwie oczekują dodatkowego świadczenia. Na pewno ucieszy ich informacja, że w tym roku tzw. trzynastka przeszła waloryzację, a zatem jej kwota została podniesiona. Nie każda grupa emerytów jednak ją otrzyma.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trzynasta emerytura 2024. Harmonogram przelewów

Dodatkowe świadczenie jest wypłacane co roku i stanowi znaczące wsparcie domowego budżetu dla wielu starszych osób. Wyczekiwaną 13. emeryturę otrzymują wszyscy emeryci i renciści w takiej samej kwocie, która jest równa wysokości minimalnej emerytury. Po ostatniej waloryzacji stawka została podniesiona o 12,12 proc. Od 1 marca 2024 roku najniższa emerytura wynosi w Polsce 1780,96 zł brutto (1620,67 zł netto).

Na przelew liczy aż sześć milionów osób. Pieniądze będą wypłacane zgodnie z ustalonym harmonogramem, który co roku wypada w podobnym terminie. Jak wynika z informacji podanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, 13. emerytura pojawi się na kontach osób uprawnionych już w kwietniu, a przelewy będą realizowane w kilku transzach: 1 kwietnia, 5 kwietnia, 10 kwietnia, 15 kwietnia, 19 kwietnia i 25 kwietnia.

Kto nie dostanie "trzynastki"? Wykluczone grupy

Jak się okazuje, dodatkowe świadczenie nie jest przeznaczone dla wszystkich. ZUS wykluczył konkretne grupy osób. Warto zapoznać się ze szczegółami, aby nie przeżyć później rozczarowania.

13. emerytura nie przysługuje sędziom oraz prokuratorom w stanie spoczynku. Przelewu nie powinny spodziewać się także osoby, które pobierały świadczenia przedemerytalne, których wypłata była zawieszona na dzień 31 marca 2024. Zawieszenie wynika z faktu, że zarobki świadczeniobiorcy przekroczyły już 130 proc. przeciętnej pensji (limit wynosi 9802,50 zł brutto).

Ostatnią wykluczoną grupą są sportowcy, ale tylko ci, którzy pobierają tzw. emeryturę olimpijską. Należy się ona w przypadku osiągnięcia sukcesów na największych sportowych imprezach na świecie (igrzyskach olimpijskich czy paraolimpijskich). Olimpijczycy są zatem wykluczeni z dodatkowych świadczeń – zarówno 13., jak i 14. emerytury, która będzie wypłacana pod koniec roku.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (143)
Zobacz także