UrodaTusz wodoodporny na basen i na plażę. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Tusz wodoodporny na basen i na plażę. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Tusz wodoodporny na basen i na plażę. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć
Źródło zdjęć: © iStock.com
05.07.2018 07:27, aktualizacja: 01.08.2018 12:05

Dzięki tuszowi wodoodpornemu można zapewnić sobie trwałość makijażu zarówno w upalne letnie dni, jak i w deszczową pogodę. Taki kosmetyk sprawia, że nie ma konieczności zmywania maskary przed wyjściem na basen czy przed bieganiem. Nie trzeba także obawiać się efektu pandy ani tego, że tusz z czasem zacznie zostawiać czarne ślady na górnej powiece.

Jak działa tusz wodoodporny?

Tusz wodoodporny swoje działanie zawdzięcza składowi. W porównaniu do zwykłych maskar zawiera znacznie mniej wody, ale więcej olejków roślinnych, wosków, polimerów i żywicy. Wszystkie te hydrofobizujące substancje po zmieszaniu tworzą nieprzepuszczalną warstwę, która ściśle przylega do rzęs. Oprócz utrwalającej mieszanki w tuszach wodoodpornych znajdują się dodatki pogrubiające, przedłużające i podkręcające rzęsy. Nie można zapomnieć również o pigmentach nadających maskarom odpowiedni kolor. Takie tusze sprawdzają się jako wykończenie makijażu wieczorowego. Są niezastąpionymi kosmetykami dla dziewczyn uprawiających sport i łatwo wzruszających się w kinie czy na rodzinnych uroczystościach.

Jak wybrać tusz wodoodporny?

Dodatki utrwalające używane do produkcji tuszów wodoodpornych mogą uczulać, dlatego warto robić świadome i przemyślane zakupy. Szczególną ostrożność powinny zachować alergiczki, którym nie służą tak mocne kosmetyki (również ze względu na konieczność użycia kolejnych substancji o intensywnym działaniu podczas demakijażu)
. Na liście potencjalnych alergenów znajdują się m.in.: benzyl alkoholowy, mica, kwas mirystynowy, diazolidynylan mocznika, środki konserwujące Kathon CG, parabeny i SLS. Nie wolno kupować tuszów wodoodpornych, które nie zostały przetestowane dermatologicznie oraz okulistycznie. Dokonując wyboru, warto zwracać uwagę na szczoteczkę, której funkcją jest rozdzielenie każdej rzęsy i równomierne nałożenie tuszu. Doskonale sprawdzają się w tym szczoteczki silikonowe o kształcie stożka.

Wodoodporne tusze do rzęs znajdziesz na WP radarOkazji.

Jak się malować tuszem wodoodpornym?

Aplikacja tuszu wodoodpornego niczym się nie różni od nakładania zwykłego tuszu. Przed malowaniem rzęs powinno się je odtłuścić, np. żelem do twarzy. Następnie najlepiej jest oczyścić szczoteczkę z nadmiaru kosmetyku, używając chusteczki higienicznej. Nakładanie tuszu trzeba przeprowadzać tak, by szczoteczka przesuwała się nie tylko od nasady rzęs po końce, ale również od lewej do prawej (zygzakowato). Warto pomalować rzęsy z obu stron (zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz), a także w obydwu liniach (górnej i dolnej). Podczas nanoszenia tuszu wodoodpornego na dolne najwygodniej jest trzymać szczoteczkę pionowo.

Jak zmywać tusz wodoodporny?

Usuwanie tuszu wodoodpornego wymaga cierpliwości, a wykonywane nieumiejętnie potrafi doprowadzić do podrażnień oczu i osłabienia kondycji rzęs. Najlepiej używać do demakijażu oczu mleczka o gęstej konsystencji, płynu dwufazowego albo oliwki dla dzieci. Wacik nasączony którymś z tych kosmetyków trzeba delikatnie przycisnąć do powieki i poczekać minutę, aż wodoodporny tusz się rozpuści. Czynność należy powtarzać, póki na rzęsach nic już nie zostanie.