UrodaTymianek skuteczny w walce z trądzikiem!

Tymianek skuteczny w walce z trądzikiem!

Tymianek skuteczny w walce z trądzikiem!
Źródło zdjęć: © 123RF
29.03.2012 12:23, aktualizacja: 25.04.2012 10:34

Naukowcy z Leeds Metropolitan University odkryli, że wyciąg z tymianku może być skuteczniejszy w leczeniu trądziku niż niejeden antybakteryjny krem. Ich zdaniem tymianek, który jest popularny m.in. w kuchni śródziemnomorskiej, może stać się naturalną alternatywą dla preparatów przeciwtrądzikowych.

Naukowcy z Leeds Metropolitan University odkryli, że wyciąg z tymianku może być skuteczniejszy w leczeniu trądziku niż niejeden antybakteryjny krem. Ich zdaniem tymianek, który jest popularny m.in. w kuchni śródziemnomorskiej, może stać się naturalną alternatywą dla preparatów przeciwtrądzikowych. Naukowcy testowali lecznicze właściwości tymianku, nagietka i mirry.

Obserwowali, jak alkoholowe wyciągi z poszczególnych ziół reagują na bakterię Propionibacterium acnes, która jest odpowiedzialna za powstawanie trądziku.

Wszystkie ekstrakty roślinne dobrze radziły sobie ze zwalczaniem stanu zapalnego skóry. Wyniki pokazały, że już po pięciu minutach udało się im zniszczyć bakterię. Ale tymianek bez porównania był najlepszy. Okazało się, że działał szybciej i skuteczniej niż zawarty w preparatach i kremach przeciwtrądzikowych nadtlenek benzoilu.

Rezultaty badań przedstawiono podczas konferencji Society for General Microbiology w Dublinie.
– Jeśli wyciąg z tymianku jest tak skuteczny, jak sugerują nasze wyniki, to może on okazać się naturalną alternatywą dla obecnych metod leczenia trądziku – mówiła doktor Margarita Gomez-Escalada, przewodnicząca zespołu naukowców z Leeds Metropolitan University.

Poza tym ekspertka zaznaczyła, że kremy z nadtlenkiem benzoilu często podrażniają skórę, natomiast wyciągi z roślin są bezpieczne dla wrażliwej cery. - Preparaty ziołowe nie podrażniają tak skóry, bo zawierają naturalne substancje przeciwzapalne, a nasze wyniki sugerują, że mogą być nawet skuteczniejsze niż chemiczne środki – wyjaśnia dr Margarita Gomez-Escalada.

Tym samym pojawiła się nadzieja, że będzie można szybko pozbyć się tej przykrej dolegliwości.

Na podstawie: The Telegraph ms/(kg)