Trwa ładowanie...

U kobiet sylwetka jest ważniejsza niż twarz

Badania metodą "eye tracking" ( czyli śledzenia ruchów gałek ocznych obserwatora) potwierdziły, że w ocenie urody kobiety bardziej od twarzy liczy się sylwetka – informuje pismo "Sex Roles".
Share
U kobiet sylwetka jest ważniejsza niż twarz
Źródło: 123RF
d2hvidd

Badania metodą "eye tracking" (czyli śledzenia ruchów gałek ocznych obserwatora) potwierdziły, że w ocenie urody kobiety bardziej od twarzy liczy się sylwetka – informuje pismo "Sex Roles".

Kobiety od zawsze wiedziały, jakie części ich ciała najbardziej przyciągają spojrzenia. Sarah Gervais z Uniwersytetu Lincolna w Nebrasce postanowiła zweryfikować tę wiedzę w obiektywny, naukowy sposób. Wykorzystała technikę "eye tracking", pozwalającą badać, na co patrzy obserwator. Wcześniejsza wiedza opierała się na wypełnianych przez panie ankietach.

Gervais i jej koledzy za pomocą systemu "Eyelink II" badali reakcje 29 kobiet i 36 mężczyzn na cyfrowo zmodyfikowane zdjęcia grupy modelek. Te same modelki wyglądały inaczej na poszczególnych zdjęciach.

d2hvidd

Kobiety o sylwetce zbliżonej do klepsydry - o dużych piersiach, szerokich biodrach i z wyraźnym wcięciem w talii - były generalnie oceniane bardziej pozytywnie, nawet przez mężczyzn zainteresowanych głównie osobowością. Generalnie obserwatorzy (i obserwatorki) koncentrowali się raczej na klatce piersiowej i talii niż na twarzach.

Z powodu takiego przedmiotowego traktowania (przez obie płcie) kobiety cierpią na związane z wyglądem lęki społeczne i pogarsza się ich sprawność intelektualna – twierdzą eksperci. Uważają, że kobiety przyswajają męski sposób widzenia, same siebie traktują przedmiotowo i oceniają tak inne kobiety.

(PAP/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Kobiecość okiem mężczyzny*

* Oszust matrymonialny w sieci*

* 8 typów mężczyzn, których unikamy jak ognia*

* Rok z Ewą Chodakowską*

d2hvidd

Podziel się opinią

Share
d2hvidd
d2hvidd