Cykl miesiączkowy - jak rozmawiać z córką o okresie?
Pierwsza miesiączka to delikatny temat, który często sprawia mamom trudność. Mimo tego, że to naturalny etap w życiu kobiety, to jednak istnieje niewidzialna bariera, którą ciężko przejść. Warto porozmawiać z córką przed nadejściem pierwszej menstruacji, aby nie towarzyszył temu strach i wstyd. Pomóż jej wejść w dorosłość z uśmiechem na ustach i dumą, że właśnie staje się kobietą. Jak w takim razie powiedzieć córce o miesiączce, aby obie strony czuły się komfortowo?
30.07.2019 08:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dojrzewanie – naturalny i trudny okres
Pierwsza miesiączka to temat bardzo wrażliwy. W ciele dorastającej kobiety zachodzą zmiany, których może się obawiać i nie rozumieć. Temat jest trudny dla obu stron, a podstawą relacji powinna być szczerość. Warto więc powiedzieć córce otwarcie o tym, że rozmowa trudna jest także dla mamy. Dziewczynka potrzebuje wsparcia i poczucia bezpieczeństwa w tym wyjątkowym dla niej momencie. Nie można odkładać rozmowy na później, ani zbywać dziecka. Powinnaś więc dokładnie przemyśleć, jak ma wyglądać ta rozmowa, odpowiednio się do niej przygotować i wybrać właściwy moment.
Nie jest to jednak proste zadanie, bo dojrzewanie to trudny i pełen emocji czas w życiu dziecka i rodzica. Powoli mija etap tulenia się do mamy, opowiadania o wszystkich radościach i smutkach, dziecko zaczyna wstydzić się okazywania uczuć. Coraz częściej czuje się nierozumiane i samotne, towarzyszą temu częste zmiany nastrojów, a rozmowy przerywane są trzaśnięciem drzwiami. To zupełnie normalne, że emocje biorą górę w okresie dojrzewania, ale ta sytuacja sprawia, że więź staje się słabsza. Jak znaleźć odpowiedni moment na rozmowę o pierwszej miesiączce, gdy matka i córka oddalają się od siebie? Kluczem jest obserwacja, cierpliwość i wsparcie. Warto wybrać taki moment, gdy obie będziecie w dobrym nastroju.
Jak przygotować się do rozmowy?
Badania wskazują, że nastolatki często są źle przygotowane do tematu miesiączkowania. Informacje najczęściej pozyskują o matek, które nie zawsze są do tej rozmowy odpowiednio przygotowane. Poczucie strachu i wstydu, w połączeniu z dojrzewaniem, sprawiają, że łatwo o nieporozumienia. Dziewczynki zamykają się w sobie, oddalają się od bliskich i czują się niezrozumiane. Każda rozmowa może skończyć się wybuchem złości, dlatego trzeba być wyjątkowo delikatnym.
Zadbaj o intymność, nie poruszaj tematu przy innych domownikach. Drażliwym tematem może być również wtajemniczenie taty. Nie traktuj menstruacji jak tabu, ale daj córce możliwość decydowania, kto znajdzie się w kręgu poinformowanych osób i kiedy to powinno nastąpić. Dziewczynka potrzebuje oparcia, nie może czuć, że temat jej kobiecości jest bagatelizowany. Dobrze, aby mama znała odpowiedzi na wszystkie nurtujące ją pytania. Warto więc przypomnieć sobie, co dzieje się z ciałem dorastającej kobiety, jakie są fazy cyklu menstruacyjnego, jak radzić sobie z krwawieniem i bólem.
Co dzieje się z ciałem dziewczynki?
Zanim przyjdzie pierwsza miesiączka, już kilka lat wcześniej można dostrzec zmiany, które zachodzą w ciele dziewczynki. Pierwszą oznaką jest powiększenie się gruczołów piersiowych, ten moment następuje zazwyczaj około 2-3 lat przed pierwszą miesiączką. Rok wcześniej następuje faza szybkiego wzrostu, a kilka miesięcy przed pojawiają się białe upławy. Już wtedy powinno się powoli i systematycznie poruszać temat miesiączki. Pierwsza menstruacja pojawia się najczęściej między 12 a 13 rokiem życia. Jeśli dziewczynka zaczyna miesiączkować przed ukończeniem 9. roku życia lub po ukończeniu 15. roku życia, wtedy tę sytuację powinno skonsultować się z lekarzem.
Aby dziewczynka była przygotowana na moment pierwszego krwawienia, warto opowiedzieć jej wcześniej o środkach higienicznych, które stosuje się podczas menstruacji. To, co dorosłej kobiecie wydaje się naturalne, dla niej może nie być oczywiste. Problem może sprawić odpowiedni wybór podpaski, a także jej założenie. Warto opowiedzieć o dostępnych produktach, rozmiarach i chłonności, a także przećwiczyć jej użycie. Komfort w tym ważnym dniu zapewni odpowiednio spakowana kosmetyczka, w które znajdą się podpaski, chusteczki do higieny intymnej oraz zapasowa bielizna.
Jak wygląda cykl menstruacyjny?
W rozmowie warto przedstawić podstawowe informacje dotyczące cyklu menstruacyjnego kobiety. Każdy cykl trwa średnio 28 dni i z jajników uwalniana jest jedna dojrzała komórka jajowa. Ten proces nazywany jest owulacją, wtedy pojawia się możliwość zajścia w ciążę. Pęcherzyk zamienia się w ciałko żółte, które zanika jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, a komórka jajowa zostaje wydalona z organizmu. Błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu i następuje krwawienie.
Możemy więc wyróżnić trzy fazy cyklu miesiączkowego: folikularną, owulację i lutealną. Dzięki tej wiedzy, można określić dni płodne oraz dzień spodziewanego krwawienia. Pierwsza faza rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki i trwa około 14 dni. Bardzo często towarzyszy jej zmęczenie, drażliwość i gorsze samopoczucie – określane jako napięcie przedmiesiączkowe (PMS). Druga faza to owulacja i trwa ona 24 godziny, wtedy to pęcherzyk uwalnia się z jajnika i rozpoczyna drogę ku macicy, pojawia się także możliwość zajścia w ciążę. Ostatnia faza zaczyna się zaraz po owulacji, ciało przygotowane jest na dwie możliwości – zapłodnienie i zagnieżdżenie się komórki jajowej lub jej wydalenie po około 14 dniach. Szczegółowy opis faz cyklu menstruacyjnego znajdziesz na stroniePorozmawiajmy Mamo "Cykl miesiączkowy – jak wygląda dzień po dniu?".
Sposoby na ból podczas miesiączki
Krwawieniu podczas miesiączki bardzo często towarzyszy ból podbrzusza, a czasami także bolesność dolnego odcina pleców. Organizm staje się osłabiony, traci energię, czasami pojawia się ból głowy, nudności, a nawet rozwolnienie, czy bezsenność. Musisz przygotować córkę na to, że w tych dniach może czuć się inaczej, ale opowiedz jej także o sposobach na ból menstruacyjny. Jego natężenie jest różne, nie każda kobieta w ogóle odczuwa taki dyskomfort. Niestety zwłaszcza przy pierwszych miesiączkach, może być on na tyle silny, że będzie utrudniał funkcjonowanie.
Podczas miesiączki warto zwolnić i zmniejszyć poziom stresu. To czas, w którym sprzymierzeńcem jest odpoczynek i sen. Ciepły okład na brzuch pomoże rozluźnić mięśnie i złagodzi ból, w tym celu można użyć termoforu lub butelki wypełnionej bardzo ciepłą wodą. Pomocne będą także krótkie kąpiele, trzeba jednak pamiętać, by woda nie była gorąca. Pomocne w łagodzeniu bólu mogą okazać się napary ziołowe oraz leki przeciwzapalne i takie, które działają rozkurczowo. Po więcej informacji sięgnij do poradnika "Jak złagodzić ból menstruacyjny?" na stronie Porozmawiajmy Mamo.
Źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28249610
https://www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Adolescent-Health-Care/Menstruation-in-Girls-and-Adolescents-Using-the-Menstrual-Cycle-as-a-Vital-Sign?IsMobileSet=false
https://podyplomie.pl/pediatria/12226,prawidlowy-rozwoj-plciowy-czesc-ii-kliniczne-aspekty-pokwitania?page=2
https://www.glowm.com/section_view/heading/Pediatric%20Gynecology/item/10
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20034856
http://www.porozmawiajmymamo.pl/miesiaczka/cykl-miesiaczkowy-faza-folikularna-owulacja-i-faza-lutealna.html
http://www.porozmawiajmymamo.pl/miesiaczka/sposoby-na-bole-miesiaczkowe-jak-zlagodzic-bol-menstruacyjny.html