UrodaCiało i twarzPeeling cukrowy do twarzy - jak działa i jak go zrobić? Jaki cukier wybrać?

Peeling cukrowy do twarzy - jak działa i jak go zrobić? Jaki cukier wybrać?

Peeling cukrowy do twarzy - jak działa i jak go zrobić? Jaki cukier wybrać?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
28.04.2017 11:29, aktualizacja: 25.04.2019 18:32

Peeling cukrowy to łatwa, szybka i skuteczna metoda oczyszczania i odświeżania cery. Dlaczego warto przygotować go w domu? Peelingi sklepowe opierają się niestety na drapiących drobinkach drobno zmielonego pumeksu, który może uszkadzać skórę i wywołać zaczerwienienie skóry.

Peeling cukrowy – działanie

Peeling cukrowy ma działanie złuszczające zrogowaciały naskórek, oczyszcza twarz i pory skóry z zanieczyszczeń, sebum i resztek makijażu. Działanie peelingu w szczególności przyda się na wiosnę, kiedy po zimie na naszej skórze gromadzi się dużo pozostałości. Dzięki peelingom cukrowym dodasz blasku poszarzałej cerze.

Jeśli nie chcesz kupować ich w sklepie, zastosuj ekologiczne peelingi domowe. Cukier, poza osładzaniem herbaty, można wykorzystać w pielęgnacji urody.

Peeling cukrowy – jak go wykonać?

Peeling to to samo co złuszczanie. Dzięki niemu nasza skóra zyskuje napięcie, jest wygładzona i błyszcząca. To jeden z zabiegów, które przygotują nas do wiosny. Jego naturalna, domowa wersja stosowana regularnie, dwa albo trzy razy w tygodniu, sprawi, że będziesz czuć się młodsza i piękniejsza, a przede wszystkim będziesz wiedzieć, że dbasz o siebie naturalnie. Nie zaleca się jednak nadużywania peelingu - może się to skończyć podrażnieniem skóry.

Wykonanie peelingu jest proste: nakładamy na twarz niewielką ilość półpłynnej substancji ze składnikiem ścierającym, a następnie przez pewien czas delikatnie masujemy twarz. Nie wolno trzeć zbyt mocno i należy uważać przy cerze suchej i naczynkowej. Istotna jest grubość składnika ścierajacego: peeling może być gruboziarnisty, drobnoziarnisty lub enzymatyczny.

Peeling cukrowy – jaki cukier wybrać?

Peeling cukrowy musi być wykonany z cukru dobrej jakości, niekoniecznie z białego. Cukier się oczywiście rozpuszcza, zwłaszcza zmieszany z płynem. Jeśli chcesz przygotować nieco więcej peelingu cukrowego albo masz dużo naskórka do złuszczenia – wybierz grubsze ziarna. Jeśli twoja skóra jest delikatna i cienka – wybierz drobniej zmielony cukier. Jakość cukru wykorzystywanego do peelingu cukrowego też ma znaczenie – brązowy lub trzcinowy będzie najlepszy, bo jest po prostu wyższej jakości.

Do nadania peelingowi płynnej lub półpłynnej konsystencji dodaj spoiwo – najlepiej użyj do tego najlepszego dla ciebie olejku naturalnego, soku z aloesu lub nawet oliwy z oliwek. Spoiwo złagodzi efekt drapania, będzie mieć też właściwości odżywcze.

Peeling cukrowy – domowe receptury

Peeling z cukru możesz wykonać w domu sama. Niezbędne składniki znajdziesz w kuchni lub dokupisz w drogerii albo w sklepie z naturalnymi produktami. Aby przygotować peeling cukrowy, wystarczą najczęściej 3-4 proste i naturalne składniki.

Aby wykonać peeling cukrowy w domu, nie potrzebujesz przygotowywać go na zapas – wystarczy jedna porcja na jedno użycie, a taki peeling robi się naprawdę błyskawicznie. Z uwagi na naturalny skład takiego domowego peelingu, nie nadaje się on do długotrwałego przechowywania. Jeśli chcesz przygotować mały słoiczek domowego kosmetyku do złuszczania z zapasem na 2-3 użycia, nie powinno być problemu. Jeśli efekty domowego peelingu cię nie zadowolą, możesz wykonać dermabrazję lub inne zabiegi kosmetyczne u specjalisty.

Peeling cukrowy wygładzający

Przygotujesz go z dwóch łyżek brązowego lub białego cukru, do którego dodaje się jedną łyżkę oleju kokosowego (najlepiej w temperaturze pokojowej, gdyż naturalnie jest dość twardy) oraz ampułkę witaminy E.

Peeling cukrowy odżywczy

Wymieszaj łyżkę stołową cukru, łyżkę oliwy z oliwek dobrej jakości oraz łyżkę miodu.

Peeling cukrowy dla cery tłustej

Jeśli masz cerę tłustą i łojotokową, ale nie chcesz przesadzać z ilością sztucznych kosmetyków – wybierz peeling cukrowy. Osoby z problemami z cerą, trądzikiem lub tłustą cerą niechętnie zastosują peeling cukrowy na bazie oliwy z oliwek. Zamiast spoiwa peelingu cukrowego mogą użyć żelu oczyszczającego lub galaretki aloesowej.

Peeling cukrowo-jogurtowy do ciała

Jeśli masz ochotę na rytuał peelingu dla całego ciała, postaw na wygładzający i lekko nawilżający peeling z brązowego cukru (około szklanki – pamiętaj, że na całe ciało potrzeba około 1-1,5 szklanki kosmetyku), jogurtu naturalnego (również około szklanki) oraz dodatku dwóch łyżek domowej oliwy lub gotowego olejku odżywczego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także