Pękająca skóra na dłoniach
Przyczyny pękania skóry na dłoniach mogą być dwie. Pierwsza to silne wysuszenie skóry rąk spowodowane czynnikami klimatycznymi, dziedzicznymi lub chemicznymi. Druga przyczyna to choroby skóry powodujące bolesne owrzodzenia, a następnie pęknięcia skóry, które długo się goją.
Przyczyny pękania skóry na dłoniach mogą być dwie. Pierwsza to silne wysuszenie skóry rąk spowodowane czynnikami klimatycznymi, dziedzicznymi lub chemicznymi. Druga przyczyna to choroby skóry powodujące bolesne owrzodzenia, a następnie pęknięcia skóry, które długo się goją. W obu przypadkach najważniejsze jest systematyczne nawilżanie skóry oraz znalezienie środka, który zadziała jak kojący kompres na pękniętą, często nawet lekko krwawiącą skórę.
Przyczyny pękania skóry na dłoniach
Najgorszy czas dla skóry dłoni to zima. Nic nie działa gorzej na naskórek jak gwałtowne zmiany temperatury. Wychodząc na mróz z ogrzewanego pomieszczenia bez rękawiczek, nie dajesz skórze szans na przystosowanie się do warunków na zewnątrz. Często nawet rękawiczki nie są wystarczającą ochroną, dlatego w zimie konieczne jest stosowanie tłustego kremu przed każdym wyjściem z domu. Bywa, że nadmierna suchość skóry jest dziedziczona po kimś z rodziny. W tym wypadku pozostaje nam systematyczna pielęgnacja i ochrona dłoni, aby zapobiegać zerwaniu ciągłości naskórka. Czynniki chemiczne to przede wszystkim kontakt dłoni z wszelkiego rodzaju detergentami, ale również ze zwykłym mydłem. Do prac domowych zawsze zakładamy specjalne rękawice. Jeśli nie mamy ich pod ręką, stosujemy płyn do mycia naczyń z balsamem. Po użyciu detergentów zawsze myjemy dłonie. Wybieramy mydła w płynie o kremowej konsystencji, najlepiej przeznaczone do pielęgnacji zniszczonych dłoni. Po każdym myciu nakładamy warstwę kremu do rąk.
Choroby skóry dłoni
Trudniejszą do wyeliminowania przyczyną są choroby skóry, np. egzema. Objawia się ona zaczerwienieniem skóry, najczęściej ulokowanym pomiędzy palcami, które powoduje drażniący świąd. Następnie mogą pojawić się przezroczyste pęcherze, z których kolejno wydobywa się płyn surowiczy. Z czasem nadżerki wysuszają się i łuszczą, pozostawiając bolesne pęknięcia. W przypadku egzemy konieczna jest wizyta u dermatologa. Choroba ta ma podłoże alergiczne i często wywołuje ją kontakt skóry z detergentami, np. proszkiem do prania podczas prania ręcznego lub płynem do mycia naczyń podczas zmywania. Najlepiej jest oczywiście ograniczyć kontakt skóry z alergenem, np. poprzez stosowanie rękawic do zmywania naczyń.
Pielęgnacja pękającej skóry
W walce z pękaniem skóry na dłoniach najważniejsza jest codzienna pielęgnacja dłoni. Nawet latem konieczne jest smarowanie skóry kremem do rąk po każdym ich myciu, zatem zawsze miej tubkę w torebce. [block position="indent"]347[/block]Zimą i jesienią dodatkowo należy smarować dłonie przed każdym wyjściem na dwór. Jeśli jesień lub wiosna są wyjątkowo chłodne i wietrzne, warto nosić rękawiczki z cienkiej skóry, które świetnie będą się komponowały z modnym trenczem. Raz w tygodniu poświęć swoim dłoniom troszkę więcej czasu i zrób sobie w misce kąpiel w podgrzanej oliwie z oliwek z kilkoma kroplami soku z cytryny. Aby zaoszczędzić na częstych wizytach u manikiurzystki, zaopatrz się w domowy zestaw do zabiegu parafinowego, który idealnie wygładza i zmiękcza skórę dłoni. Pamiętaj, że pękająca i sucha skóra znacznie szybciej się starzeje. Do codziennego stosowania wybieraj krem o gęstej, nawet tłustej konsystencji. Dobrze, jeśli zawiera kolagen lub alantoinę, które pomogą odbudować uszkodzoną skórę. Warto także zainwestować w gotowe maseczki do rąk. Maseczkę można zastąpić również bardzo grubą warstwą kremu do rąk nakładaną na noc pod bawełniane rękawiczki. Po kilku takich seansach zauważysz znaczną poprawę staniu swoich dłoni.