UrodaMakijażKoniec ze szminkami. Czy warto zdecydować się na makijaż permanentny ust?

Koniec ze szminkami. Czy warto zdecydować się na makijaż permanentny ust?

Co trzeba wiedzieć o makijażu permanentnym ust?
Co trzeba wiedzieć o makijażu permanentnym ust?
Źródło zdjęć: © Getty Images | andreonegin

30.01.2023 15:55, aktual.: 15.02.2023 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Masz dość szminek, które co chwilę się rozmazują i szybko "zjadają"? A może masz usta o nieco nieregularnym kształcie lub denerwują cię ubytki pigmentacyjne? Rozwiązaniem będzie makijaż permanentny. Bez obaw – wbrew nazwie nie zostaje on na całe życie, tak jak tatuaż. Dowiedz się więcej.

Medycyna estetyczna i zabiegi kosmetyczne to dobrodziejstwa, z których śmiało można korzystać. Jednym ze współczesnych wynalazków, który pokochały kobiety na całym świecie, jest makijaż permanentny – najczęściej brwi oraz ust. Kto decyduje się na ten drugi? Najczęściej kobiety dojrzałe, których usta z biegiem lat nieco "wyblakły", ale także osoby posiadające nieco nieregularny kształt warg lub nieostre kontury.

Dzięki temu zabiegowi można zapomnieć o misternym makijażu czy to na co dzień czy na wielkie wyjścia. Usta zawsze będą wypełnione i wyraziste. Brzmi kusząco? Co zatem trzeba wiedzieć o makijażu permanentnym ust przed zapisaniem się do salonu kosmetycznego?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wygląda zabieg permanentnego makijażu ust?

Permanentny makijaż ust jest zabiegiem inwazyjnym, który wykonuje linergistka lub linergista. Polega na umieszczeniu barwnika płytko pod skórą za pomocą specjalnego przyrządu z igłą (mikropigmentacja). Najpierw wyszkolona pracownica lub pracownik przeprowadzają wywiad zdrowotny – może być w formie wypełnianej ankiety. Kiedy wykluczone są wszystkie przeciwwskazania, przechodzi się do omówienia oczekiwań. Wtedy także wybierany jest kolor barwnika – powinien być odpowiednio dobrany to do typu cery, koloru oczu i włosów – najlepiej, by był po prostu zbliżony do naturalnego koloru ust.

Następnie na usta nanosi się maść znieczulającą. W kolejnym kroku linergistka obrysowuje usta, by określić ich docelowy kształt. Potem rozpoczyna się aplikacja barwnika. Najpierw wykonuje się kontur, a potem wypełnia resztę warg. Ile trwa makijaż permanentny ust? Trzeba liczyć, że w salonie spędzi się około jednej do dwóch godzin.

Drugie najczęściej zadawane pytanie brzmi: czy makijaż permanentny ust jest bolesny? To wszystko zależy od progu bólu, lecz ponieważ wykonuje się go igłą jak tatuaż, to dyskomfort jest nieunikniony. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że usta są bardzo ukrwionym i unerwionym miejscem w ciele człowieka. Zatem przed wizytą w salonie kosmetycznym trzeba przygotować się na mniejszy czy większy ból.

Makijaż permanentny ust – jak długo się utrzymuje?

Przed wykonaniem makijażu permanentnego ust trzeba wiedzieć jeszcze o kilku rzeczach. Podstawą przed zabiegiem jest przyjmowanie leków przeciwwirusowych (tabletki na opryszczkę na receptę), by uniknąć ewentualnych komplikacji. Przy wykonywaniu zabiegu trzeba być zupełnie zdrowym – obniżona odporność może także wywołać różne zmiany na skórze, a tego trzeba unikać.

Same usta również powinny być specjalnie przygotowane. Podstawą jest ich regularne nawilżanie na kilka dni przed zabiegiem, który nie powiódłby się w przypadku suchych i popękanych ust. Dobrym pomysłem jest też wykonanie delikatnego peelingu ust dzień przed umówionym makijażem permanentnym. Jeśli wykona się wszystkie te kroki to efekty po zabiegu powinny być naprawdę trwałe. Wbrew pozorom (w związku z nazwą) makijaż permanentny ust nie zostaje na zawsze jak tatuaż. Jak długo się utrzymuje? Od dwóch do nawet pięciu lat. W tym czasie pigment będzie miarowo bladł.

Warto także wspomnieć, że kilka dni po wykonaniu zabiegu przychodzi się do linergistki na korektę, ponieważ wargi zaczynają się łuszczyć, a barwnik częściowo zanika. Jest to standardowa procedura, dlatego trzeba przygotować się od razu na dwie wizyty w salonie kosmetycznym.

Makijaż permanentny ust – gojenie

Wbrew opinii niektórych osób makijaż permanentny nie powiększa ust. Mogą one wydawać się większe ze względu na mocny kontur oraz opuchliznę, która utrzymuje się przez kilka dni, ponieważ jest to zabieg inwazyjny, choć całkowicie bezpieczny – oczywiście przy zachowaniu wszelkich zasad BHP, czystości, sterylności i posiadaniu odpowiednich kompetencji.

Jak długo goją się usta po makijażu permanentnym? Wargi dojdą do normalnego stanu w ciągu dwóch tygodni. Jednak w tym czasie trzeba o nie specjalnie dbać. Wbrew pozorom nie można stosować zwyczajnych kremów czy pomadek nawilżających, nie mówiąc już o kosmetykach kolorowych. To linergistka ma obowiązek zalecić specjalne produkty, które działają m.in. przeciwzapalnie i regenerująco. Po dwóch tygodniach najlepiej myć twarz i usta wodą z szarym mydłem oraz nawilżać wargi pomadką ochronną.

Czego nie można robić po zabiegu makijażu permanentnego ust? Należy unikać wystawiania twarzy na słońce, a także nie wybierać się do solarium, na basen czy saunę. Ponadto lepiej nie spożywać gorących napojów i potraw, a także tych pikantnych.

Ile kosztuje makijaż permanentny ust?

Zabiegi medycyny estetycznej oczywiście nie należą do najtańszych. Lecz w tym wypadku warto zwrócić uwagę, że efekt będzie utrzymywał się przez kilka najbliższych lat. Cena makijażu permanentnego ust będzie oczywiście delikatnie się różnić w zależności od salonu. Jednak za sam kontur trzeba zapłacić około 500 zł, a wypełnianie całych ust barwnikiem będzie kosztowało między 1000 a 1800 zł. Najdroższy będzie makijaż permanentny ust wykonany metodą 3D, który dzięki cieniowaniu optycznie powiększa usta.

Makijaż permanentny ust – przeciwwskazania

Niestety istnieje kilka przeciwwskazań przed wykonywaniem makijażu permanentnego ust. Przede wszystkim nie mogą zdecydować się na niego kobiety w ciąży i karmiące piersią. Zabiegu nie można przeprowadzać także u osób z chorobami nowotworowymi, anemią, cukrzycą i łuszczycą oraz podczas przyjmowania sterydów, antybiotyków czy antydepresantów. Przeciwwskazaniem jest oczywiście też czynna opryszczka i inne stany zapalne skóry w okolicach ust. Makijażu permanentnego nie powinno się wykonywać go także w niedługim odstępie od powiększania ust kwasem hialuronowym.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (1)