Piękna jak z obrazka. Co jeść, by poprawić wygląd skóry, włosów i paznokci?
Podobno nie ma diety wpływającej na naszą urodę. Czy na pewno? To, co trafia na nasz talerz, może poprawiać stan zdrowia, ale też wygląd. Aby jak najlepiej zadbać o siebie, powinniśmy spożywać odpowiednią ilość mikroelementów. Znajdziemy je w konkretnych produktach spożywczych.
Nasz organizm podlega nieustannym przemianom. Komórki i tkanki ulegają odnowie, dlatego powinniśmy pamiętać o dostarczaniu im ważnych składników budulcowych. O konieczności ich uzupełniania decyduje po prostu… głód. W trakcie jedzenia zaspokajamy ważne potrzeby – także energetyczne. Najwięcej kalorii dostarczają węglowodany, a następnie tłuszcze i białka. Jednak dla zachowania nie tylko zdrowia, ale i urody potrzebujemy czegoś więcej, a konkretnie witamin i mikroelementów. To właśnie one wpływają korzystnie na nasz wygląd zewnętrzny, ale również samopoczucie. O jakich składnikach powinnyśmy pamiętać, aby nasza skóra była miękka, gładka i promienna, włosy lśniące, a paznokcie mocne? Przedstawimy to jak najbardziej obrazowo!
Nie tylko cytrusy, czyli witamina C
Jedną z najbardziej popularnych substancji jest oczywiście witamina C. Wykazuje nie tylko działanie odtruwające i detoksykujące, ale wpływa też na zwiększenie odporności i uszczelnienie naczyń krwionośnych. Dodatkowo bierze ona udział w syntezie kolagenu, który jest podstawowym budulcem skóry odpowiedzialnym za jej elastyczność i młody wygląd. Niedobór witaminy C może powodować, że skóra stanie się mniej odporna na urazy mechaniczne, a powstające rany będą wolniej się goiły. Witaminę C znajdziemy głównie w produktach roślinnych, a zwłaszcza w czarnych porzeczkach, owocach róży, zielonej papryce, pietruszce, warzywach kapustnych, truskawkach, kiwi oraz owocach cytrusowych.
Najlepsze źródło witaminy A
Jeżeli zależy nam na pięknym wyglądzie, warto pamiętać o witaminie A, nie bez powodu nazywanej retinolem lub witaminą urody. Wpływa ona na polepszenie kondycji cery, poprawia jej koloryt, redukuje przebarwienia i powstawanie zmian trądzikowych. Sprawia, że łuski włosowe nabierają więcej blasku. Odpowiada także za gładką fakturę paznokci oraz nawilżenie skóry. Gdzie szukać witaminy A w formie retinolu? Znajdziemy ją m.in. w czerwonym mięsie, jajach, serach dojrzewających czy maśle. Jest również witamina A w postaci beta-karotenu – należy jej szukać w pomarańczowych i zielonych warzywach (dyni, marchwi, jarmużu czy brokułach) oraz owocach, np. brzoskwiniach.
Witamina E w oliwie i pestkach
Witamina E jest silnym oksydantem, który w połączeniu z witaminą C hamuje działanie wolnych rodników. Nie tylko odżywia komórki skóry, ale i cebulki włosów – sprawia, że matowe pasma odzyskują blask. Jedną z postaci witaminy E jest alfa-tokoferol, który nawilża skórę, zapobiega jej wysuszeniu, a nawet opóźnia pojawienie się plam starczych. Pod wpływem promieni słonecznych ilość witaminy E naturalnie występującej skórze zmniejsza się, dlatego warto zastosować suplementację. Nie zapominajmy jednak o jedzeniu, np. pestkach słonecznika, oliwie z oliwek, kiełkach pszenicy, migdałach, kapuście czy grochu.
Warzywa strączkowe: witaminy z grupy B
To cała grupa witamin, które wspólnie odgrywają ważną rolę w przemianie materii. Ich niedobór może powodować m.in. zaburzenia w układzie nerwowym. Do tego w naszym organizmie może dojść do różnych procesów zapalnych. Wśród witamin z grupy B kluczowe znaczenie ma niacyna – dermatolodzy chętnie wykorzystują ją w leczeniu zmian trądzikowych. Nie mniej ważny jest kwas pantotenowy, który zapobiega zmianom zapalnym skóry oraz łysieniu. Najbogatszym jego źródłem jest wątróbka, a oprócz tego otręby i żółtko jaja. Jeżeli szukamy żywności bogatej w witaminy B, wybierzmy warzywa strączkowe, czyli ciecierzycę, soczewicę, fasolę, bób lub groch. Jedząc tego typu produkty, możemy zauważyć, że nasze włosy i paznokcie staną się gładsze i mocniejsze.
Produkty bogate w biotynę
W utrzymaniu zdrowego wyglądu skóry, włosów i paznokci pomocna jest także biotyna – wpływa na wzmocnienie płytki paznokcia oraz pobudzenie jej wzrostu. Dodatkowo hamuje proces siwienia i wypadania włosów, wspiera powstawanie nowych cebulek włosów, a także pozytywnie oddziałuje na ich grubość i elastyczność. Co ciekawe, biotyna również należy do witamin z grupy B (jej nazwa to B7). Jej zadaniem jest m.in. dostarczanie siarki w masę keratynową włosa. Dzięki temu łodyga staje się silna i elastyczna na całej długości. Na tym nie koniec. Biotyna może wpłynąć pozytywnie na cały organizm – dzięki niej prawdopodobnie krew poprawi krzepliwość, tarczyca zacznie lepiej pracować, a stawy zrobią się mocniejsze. Jeżeli szukamy biotyny w pożywieniu, znajdziemy ją w produktach, takich jak seler, otręby, marchew, buraki czy olej słonecznikowy
Zbilansowany zestaw witamin i minerałów
Jedzenie posiłków pełnych witamin to nie wszystko. Jeśli chcemy, aby nasze włosy były gęste i lśniące, a paznokcie mocne, nie zapominajmy o produktach bogatych w minerały. Na wzmocnienie cebulki włosa, korzystnie wpłynie kwas foliowy, a żelazo pomoże uchronić płytkę paznokcia przed nadmiernym łamaniem się. Pomocny jest też cynk, dzięki któremu, włosy i paznokcie mogą rosnąć szybciej i będą zdrowsze. Najlepszym źródłem minerałów jest zbilansowana dieta, ale pamiętajmy, że nie zawsze jemy regularnie i komponujemy posiłki tak, jak powinniśmy. Chcąc dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witamin i minerałów, sięgnijmy po suplement diety, jak np. Merz Spezial Dragees. Zaletą tych drażetek jest starannie dobrany, zbilansowany skład, który wesprze pielęgnację naszych włosów, skóry i paznokci od środka. Drażetki Merz Spezial są małe, powlekane co zdecydowanie ułatwi ich przyjmowanie. Pamiętajmy jednak, że suplementy są uzupełnieniem codziennej, zbilansowanej diety.