#urodawpięćminut: Nie pękajcie! Sposoby na spierzchnięte usta
Przyczyna przesuszenia
Polki wreszcie odważyły się porzucić bezbarwne błyszczyki na rzecz kolorowych pomadek. Usta w wyrazistym kolorze przyciągają spojrzenia, są niejednokrotnie kropką nad „i” całej stylizacji. Ale wiele kobiet celowo nie decyduje się na mocną szminkę z uwagi na łuszczący się na wargach naskórek, który psuje cały efekt pięknego makijażu. Sezon grzewczy i niskie temperatury na zewnątrz niestety tym bardziej nie są sprzymierzeńcami gładkiej, odżywionej skóry ust.
– Na przesuszenie czerwieni wargowej mają wpływ: niekorzystne warunki atmosferyczne jak wiatr, mróz, obniżona odporność organizmu w wyniku antybiotykoterapii lub przebiegu chorób np. cukrzycy, niedobór witaminy B2, żelaza, przewlekłe czynniki drażniące - aparat ortodontyczny, proteza lub alergie pokarmowe, lub kontaktowe np. nikiel - mówi Wioletta Kaniewska kosmetolog z Kliniki Elite Centrum Laseroterapii.
Może dlatego u niektórych z nas spierzchnięte usta są znakiem charakterystycznym przez cały rok, niezależnie od czynników atmosferycznych i ogrzewania. Prawdopodobnie wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z dokładnego stanu zdrowia czy uczuleń. Ale zdecydowanie okres jesienno-zimowy wygląda dużo gorzej niż wiosenno-letni. Usta o tej porze roku wyglądają na zniszczone i nieatrakcyjne. Dlaczego tak często pękają i co takiego możemy zrobić z tym problemem, żeby cieszyć się zdrową skórą?
– Zaburzenie budowy płaszcza hydrolipidowego skóry oraz nadmierne odparowanie wody z naskórka powoduje, że usta są coraz bardziej wysuszone, spierzchnięte i podatne na działanie alergenów i bakterii. Nadmierne odparowanie wody z naskórka można zahamować po przez nałożenie na skórę warg filmu okluzyjnego np. tłustą pomadkę lub balsam do ust. Jeśli pomadka nie zmniejszy problemu suchości skóry, wtedy przyczyną jest zaburzony skład budowy naskórka. Dieta uboga w tłuszcze roślinne i witaminę B2 powoduje że skóra goi się bardzo wolno oraz jest podatna na przesuszenia - mówi Wioletta Kaniewska.