Ustaw pokrętło kaloryfera w tej pozycji. Będzie ciepło, a nie przepłacisz

Do wyboru mamy kilka poziomów grzania, ale nie ze wszystkich należy korzystać w domu. Sprawdź, co oznaczają kolejne cyfry na zaworze termostatycznym i który program najlepiej sprawdzi się w mieszkaniu. To pomoże uzyskać optymalną temperaturę i zaoszczędzić.

Włączanie kaloryfera na pełne grzanie to powszechny błąd
Włączanie kaloryfera na pełne grzanie to powszechny błąd
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

05.10.2022 | aktual.: 05.10.2022 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy robi się chłodniej, z utęsknieniem czekamy na rozpoczęcie sezonu grzewczego. W tym roku towarzyszą nam jednak spore obawy. Niektórzy ze strachu przed wysokimi rachunkami wciąż nie odważyli się włączyć kaloryferów. Galopująca inflacja drenuje portfele Polaków, a wraz z nią rosną także opłaty za media.

Co oznaczają symbole na pokrętle kaloryfera?

Jak odkręcić zawór grzejnika, by uzyskać komfortową temperaturę w domu, a przy okazji nie zbankrutować? Kluczowe jest odpowiednie ustawienie pokrętła, czyli wybór mocy dostarczanego przez rury ciepła. W większości przypadków jest to sześć oznaczonych cyframi programów. Te są dostosowane do poszczególnych pomieszczeń.

0 lub symbol śnieżynki - nie wyłącza całkowicie grzania. Kaloryfer utrzyma temperaturę kilku stopni Celsjusza, która jest niezbędna, by instalacja nie zamarzła. Poziom 1 sprawdzi się w pomieszczeniach gospodarczych czy na klatce schodowej - grzeje do 13 stopni. Poziom 2 to już ok. 16 stopni C i polecany jest np. w czasie snu. Przegrzana sypialnia to nic dobrego.

W ten sposób przekręć zawór. Będzie ciepło i taniej

Poziom 3 pozwala uzyskać temperaturę do 20 stopni, co jest optymalną wartością w większości pomieszczeń domowych. Z kolei poziom 4 nagrzewa powietrze do 22-24 stopni Celsjusza. Tak ciepło powinno być w łazience. "Piątka" na pokrętle to nawet 28 stopni - w mieszkaniu to wręcz tropikalny upał, więc nie ma potrzeby korzystać z tego programu.

Optymalna temperatura w domu powinna wynosić od 18 do 22 stopni. To oznacza, że wskaźnik na zaworze termostatycznym nie powinien przekraczać "czwórki". W większości przypadków wystarczy poziom 3.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Komentarze (29)