UrodaUsuwamy przebarwienia po lecie

Usuwamy przebarwienia po lecie

Usuwamy przebarwienia po lecie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
23.09.2010 12:10, aktualizacja: 23.09.2010 14:08

Przebarwienia posłoneczne to, oprócz wzmożonego łojotoku i łuszczenia się skóry, jedna z najczęstszych pamiątek po lecie. Około 50-60% przebarwień powstaje na skutek działania promieni słonecznych. Pojawiają się one na najbardziej widocznych i odkrytych częściach ciała – na twarzy, rękach i dekolcie. Przebarwienia to nic innego jak plamy pigmentacyjne, które powstają w wyniku miejscowego wytwarzania barwnika.

Przebarwienia posłoneczne to, oprócz wzmożonego łojotoku i łuszczenia się skóry, jedna z najczęstszych pamiątek po lecie. Około 50-60% przebarwień powstaje na skutek działania promieni słonecznych. Pojawiają się one na najbardziej widocznych i odkrytych częściach ciała – na twarzy, rękach i dekolcie. Przebarwienia to nic innego jak plamy pigmentacyjne, które powstają w wyniku miejscowego wytwarzania barwnika.

Najczęściej występującym typem przebarwień posłonecznych są piegi, ale do plam pigmentacyjnych zaliczamy również m.in. plamy starcze czy przebarwienia pozapalne. Wymienione tutaj plamy barwnikowe zazwyczaj nie wymagają leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego. Zazwyczaj to ludzie ze swojej własnej inicjatywy szukają skutecznych sposobów na pozbycie się ich, bowiem te wyglądają nieestetycznie, a nawet mogą wpływać na zaniżoną samoocenę.

Czynniki sprzyjające tworzeniu się przebarwień

- działanie promieni słonecznych na skórę, w tym na skórę kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną,
- zaburzenia prawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej,
- okres menopauzy,
- ciąża,
- przyjmowanie leków fotouczulających,
- choroby wątroby,
- stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu podczas kąpieli słonecznych.

Środki odbarwiające

Najskuteczniejszym surowcem o działaniu wybielającym jest popularny hydrochinon, który powoduje blokowanie tyrozynazy. Surowiec ten jest zawarty w ogólnodostępnych kosmetykach o działaniu wybielającym. Jego stężenie jest niewielkie i wynosi zaledwie kilka procent. Kosmetyki o wyższym stężeniu hydrochinonu nie są dostępne, ponieważ mogłyby spowodować silne podrażnienia, a nawet uszkadzać komórki wytwarzające melaninę.

Obok hydrochinonu istnieją jeszcze inne substancje o działaniu odbarwiającym. Są nimi arbutyna, beta-glikozyd, kwas azelainowy i często wykorzystywany w profesjonalnych zabiegach wybielających kwas kojowy, który oprócz właściwości wybielających wykazuje silne działanie przeciwzmarszczkowe i nawilżające.

Naturalne wybielanie

W składzie kosmetyków wybielających oprócz wspomnianych składników chemicznych znajdują się również składniki pochodzenia naturalnego, które pomimo słabszego działania stanowią ich doskonałe uzupełnienie. Są to ekstrakty z rumianku, cytryny, krwawnika, zielonej herbaty, lukrecji, brzozy, pietruszki czy tamaryndowca. W medycynie ludowej w dalszym ciągu praktykowane jest np. nacieranie skórką z cytryny piegów czy odbarwień dłoni spowodowanych paleniem papierosów, powszechne są również okłady z rumianku czy przykładanie na przebarwioną skórę papki ze startej pietruszki.

Witaminy

Kolejne składniki, bez których nie mogłyby się obejść kosmetyki wybielające to witaminy, w tym witamina A, C i E.

Witamina A zwana także retinolem jest substancją zapobiegającą starzeniu się skóry, w tym skutkom tzw. fotostarzenia. Ponadto witamina A zapobiega powstawaniu przebarwień i poprawia ogólny wygląd skóry. Znajdziemy ją w kosmetykach oraz suplementach diety, gdzie najczęściej występuje w połączeniu z witaminą E, która jest bardzo silnym antyutleniaczem zapobiegającym starzeniu się skóry, ma działanie przeciwzakrzepowe, chroni przed pojawieniem się posłonecznych plam starczych oraz korzystnie wpływa na włosy i reguluje stan łojotokowy skóry. Z kolei witamina C, czyli kwas askorbinowy spowalnia syntezę melaniny tym samym zapewniając skórze efekt rozjaśniający. Zabiegi wybielające

Złuszczanie naskórka kwasem glikolowym

Jeden z najpopularniejszych zabiegów złuszczających zewnętrzne warstwy skóry. W zależności od stężenia kwasu glikolowego zabieg wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych (15-40%) lub w gabinetach dermatologicznych (powyżej 40%). Efektem zabiegu jest rozjaśnienie skóry, dokładne oczyszczenie z zaskórników, wygładzenie zmarszczek oraz pobudzenie komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny.

Eksfoliacje kwasem glikolowym najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym, kiedy deficyt słońca jest największy. Dla uzyskania optymalnych rezultatów należy poddać się całej serii od 4 do 8-10 zabiegów.

Peeling kawitacyjny

Zabieg wykonywany za pomocą ultradźwięków, którego efektem jest rozbicie komórek warstwy rogowej, likwidacja niewielkich przebarwień, ujędrnienie skóry i spłycenie zmarszczek. Dla uzyskania optymalnych efektów należy się poddać serii 5-10 zabiegów.

Mikrodermabrazja

Zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu naskórka warstwa po warstwie. Mikrodermabrazja jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym i wysoce skutecznym nie tylko w likwidacji przebarwień, ale również w oczyszczaniu skóry, leczeniu łojotoku, likwidacji niewielkich blizn i rozstępów, a nawet likwidacji cellulitu. Optymalna kuracja obejmuje serie 5-10 zabiegów przeprowadzanych w odstępie czasu 1-4 tygodni.

Yellow Peel

Peeling dermatologiczny wykonywany wyłącznie przez lekarzy. Za sprawą mieszanki składników (m.in. kwas kojowy, fitowy, azelainowy i retionolowy, witamina C) posiada bardzo silnie działanie złuszczające – likwiduje przebarwienia posłoneczne, blizny potrądzikowe, zmarszczki, łojotok i wiotkość skóry. Przed poddaniem się zabiegowi konieczne jest właściwe przygotowanie – stosowanie preparatów rozjaśniających na bazie kwasu glikolowego (7-15 dni przed zabiegiem).

IPL

Laserowe usuwanie przebarwień jest metodą coraz popularniejszą, ale również drogą (300-800 zł/ jeden zabieg). Zabieg polega na oddziaływaniu na skórę światłem laserowym. Cały proces jest kontrolowany, dlatego też nie dochodzi do powstania oparzeń czy blizn. Źródło światła lasera IPL emituje fale różnej długości we wszystkich kierunkach, stąd wykorzystywany jest do różnych zabiegów (fotoodmładzanie, usuwanie zmian pigmentowych, leczenie trądziku, usuwanie włosów, usuwanie popękanych naczynek). Zabiegowi laserem IPL można poddać się praktycznie w każdym większym mieście.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także