Uwaga, owady!
Letni czas to okres, kiedy z największym nasileniem odczuwamy obecność uciążliwych owadów. Co zrobić aby letnie wyjazdy do lasu, nad jezioro, nie kończyły się bolącymi i swędzącymi ukąszeniami?
05.08.2008 | aktual.: 25.05.2010 19:09
Letni czas to okres, kiedy z największym nasileniem odczuwamy obecność uciążliwych owadów. Co zrobić aby letnie wyjazdy do lasu, nad jezioro, nie kończyły się bolącymi i swędzącymi ukąszeniami?
Kto czyha w lesie?
Na ugryzienia komarów najbardziej narażone są osoby energiczne i aktywne, gdyż wybrańcami komarzyc stają się osoby z lekko podwyższoną temperaturą ciała.. Ukąszenia tych owadów w naszej szerokości geograficznej nie są raczej groźne dla zdrowia. W ślinie komarów znajdują się jednak substancje rozrzedzające krew, przez które to właśnie odczuwamy swędzenie. Po ukąszeniu na skórze pojawia się swędzący bąbel. Na szczęście to zazwyczaj jedyna dolegliwość po ukąszeniu komara. Swędzenie możesz złagodzić preparatem chłodzącym, który ma działanie przeciwuczuleniowe.
Muchy i meszki przyciąga do nas wydychany dwutlenek węgla. Miejsce ugryzienia najlepiej posmarować preparatem chłodzącym. W ślinie meszki znajdują się intensywnie drażniące substancje, powodują wiec swędzenie ugryzionych miejsc. Jad meszek może być przyczyną poważnych dolegliwości. Jeśli zauważysz wiele śladów po ugryzieniach, najlepiej idź do lekarza.
Najlepszym sposobem na uchronienie się przed żądłem osy lub pszczoły jest ich unikanie. Raczej nie atakują same, zazwyczaj w reakcji na przygniecenie. Na użądlenie dobrze jest przyłożyć plasterek cebuli czy kostkę lodu. Jeśli w pobliżu swojego pola namiotowego spostrzeżesz gniazdo os lub pszczół pod żadnym pozorem nie strącaj go sama.
Kleszcze niezauważalnie wczepiają się w ciało. W wysokiej trawie czekają na przechodzące zwierzęta czy ludzi. Znieczulają miejsce, w którym przecinają skórę, dlatego wcale nie musisz poczuć, że zostałaś ukąszona. Po każdej wycieczce do lasu dobrze byłoby abyś dokładnie obejrzała się przed lustrem. Jeśli znajdziesz kleszcza na ciele możesz go umiejętnie usunąć wykręcając go. Jeśli jednak masz z tym problem, zawsze możesz poprosić o pomoc lekarza. Źle usunięty kleszcz może spowodować poważną infekcję. Jeśli ślad po ukąszeniu stanie się większy, zaczerwieniony koniecznie spotkaj się z lekarzem.
Kilka rad dla uczuleniowców:
• Nie noś kolorowej, wzorzystej odzieży. Ostre kolory przyciągają owady.
• Staraj się nie jeść słodyczy, lodów na świeżym powietrzu.
• Nie chodź boso ani bez nakrycia głowy.
• Używaj minimalną ilość perfum. Słodkie zapachy często przyciągają owady.
• W samochodzie, namiocie zawsze trzymaj środek owadobójczy
Kilka przydatnych kosmetyków i leków:
Flos-Lek Stop Repelent – Płyn odstraszający owady: komary, kleszcze, meszki
Płyn przeznaczony jest do ochrony skóry dorosłych i dzieci powyżej 3 roku życia przed ukąszeniami komarów, kleszczy, meszek. Zapewnia długotrwałe, efektywne działanie odstraszające. Płyn nie jest tłusty, nie lepi się, nie plami odzieży. (poj. 150 ml, cena: 12 zł)
Flos-Lek Stop żel po ukąszeniach
Przeznaczony do miejscowego stosowania po ukąszeniach owadów. Po wsmarowaniu daje przyjemne, delikatne uczucie chłodzenia, łagodzi objawy świądu, zmniejsza zaczerwienienie skóry. Żel nie jest tłusty, nie lepi się.
Ziaja Anty Bzzz... Płyn przeciw insektom
Bezpieczny środek zapewniający ochronę przed ukąszeniami insektów: kleszczy, komarów i meszek, os i pszczół. Skuteczny i łatwy w użyciu. Cena: 12 zł
Fenistil
Lek antyhistaminowy przynoszący ulgę nie tylko w przypadku ukąszeń przez komary czy meszki. Skutecznie łagodzi swędzenie i podrażnienia skóry spowodowane także oparzeniami I stopnia oraz kłopotliwym uczuleniem (na słońce, detergenty, kosmetyki). Fenistil żel - 15zł/30g