W marcu siejemy rzeżuchę. Sprawdź, dlaczego warto ją jeść
Kosztuje grosze, a jest super zdrowa
Ta niepozorna i delikatna roślinka kojarzy się nam z wiosną albo Świętami Wielkanocnymi. Zwykle wysiewamy ją w celu ozdobienia wiosennego stołu. My jednak odradzamy czekanie, aż rzeżucha przerośnie i proponujemy ozdobę po prostu zjeść, ponieważ jest bardzo zdrowa.
Ta niepozorna i delikatna roślinka kojarzy się nam z wiosną albo Świętami Wielkanocnymi. Zwykle wysiewamy ją w celu ozdobienia wiosennego stołu. My jednak odradzamy czekanie aż rzeżucha przerośnie i proponujemy ozdobę po prostu zjeść, ponieważ jest bardzo zdrowa. Świetnie smakuje w kanapkach, sałatkach czy warzywnych smoothie.
Co zawiera rzeżucha?
Należąca do rodziny kapustowatych roślina zawiera całą gamę witamin i minerałów, dzięki czemu znalazła szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce. Zanim jednak powiemy o tym, w jakich przypadkach możemy ją zastosować, sprawdźmy, jakie bogactwa w sobie kryje. Pamiętajmy jednak, że najwięcej odżywczych składników zawierają młode łodyżki - kiedy rzeżucha wypuści już bladoróżowe kwiatuszki, jest zwykle mniej smaczna i mniej pożywna. Młode listki to przede wszystkim bogate źródło witaminy C - około 60 mg na 100 g (pomarańcze, dla porównania, zawierają jedynie 35 mg kwasu askorbinowego w 100 g, czyli prawie o połowę mniej) oraz witaminy E - 3,5 mg w 100 g.
Anna Loska/(mtr), WP Kobieta