W PRL‑u budziło zachwyt. To żeńskie imię dziś jest rzadkością

Niektóre imiona są popularne jedynie przez kilka, kilkanaście lat, a później odchodzą w zapomnienie. Niestety tak jest w przypadku pewnego żeńskiego imienia, które na początku 2024 roku nosiło zaledwie 13 Polek.

Kiedyś popularne imię, dziś jest rzadkością
Kiedyś popularne imię, dziś jest rzadkością
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Wybór imienia dla dziecka to jedna z ważnych decyzji, która może wpływać na całe życie malucha. Choć wielu rodziców kieruje się osobistymi preferencjami, popularnością czy znaczeniem imienia, ostateczna decyzja nie zawsze jest tak prosta. W Polsce podobnie jak w innych krajach obowiązują pewne zasady dotyczące nadawania imion. Uwzględniają one zarówno ochronę dziecka przed ewentualnymi szykanami, jak i kwestie związane z tradycją czy poprawnością językową.

Istnieją imiona, które od lat utrzymują się na szczycie popularności. Inne - pojawiają się nagle, cieszą się ogromnym powodzeniem, a po kilku latach odchodzą w zapomnienie. Niestety właśnie taki los spotkał żeńskiego odpowiednika imienia "Włodzimir" - a szkoda! Imię nie tylko pięknie brzmi, lecz także ma wyjątkowe znaczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Andrzejki 2018. Najbardziej znani Andrzeje

To imię wśród Polek to rzadkość

Często słyszane w PRL-u, dziś spotykane nieczęsto. Na początku roku 2024 w Polsce było niewiele ponad 200 kobiet, noszących imię Włodzimiera. Męski odpowiednik, czyli Włodzimir, wywodzi się z języka starosłowiańskiego i powstał z połączenia wyrazów "włodzi", czyli "panujący" oraz "mir", oznaczającego "spokój". Włodzimir to pierwotna forma imienia Włodzimierz, dość popularnego w obecnych czasach.

Wróćmy jednak do Włodzimier - kobiety o tym niezwykłym imieniu mogą obchodzić imieniny 16 stycznia, 25 kwietnia lub 25 września. Niestety, co pokazują dostępne w sieci statystyki GOV-u pokazują jasno, że Włodzimir w Polsce nie przybywa. Jeżeli nic się nie zmieni, to ciekawe imię odejdzie wkrótce w zapomnienie.

Jeszcze rzadsze jest pochodne imię, czyli Włodzimira. Według danych GUS z rejestru PESEL na 19.01.2024, w Polsce było jedynie 13 kobiet je noszących.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)