Zapomniane imię. W PRL-u było hitem, choć powstało przez pomyłkę
To męskie imię, choć brzmi dostojnie, powstało przypadkowo. Coraz mniej rodziców je wybiera, a jego popularność maleje. Może warto dać mu szansę?
Imię Mieczysław ma długą tradycję, wywodzącą się z języka starosłowiańskiego, gdzie oznaczało osobę zdobywającą sławę dzięki umiejętności walki mieczem. Starsze pokolenia dobrze je znają, ponieważ w czasach PRL-u było niezwykle popularne.
Według danych rejestru PESEL, na początku 2023 r. nosiło je w Polsce aż 78 995 mężczyzn. Niestety, jak wiele klasycznych imion, Mieczysław powoli odchodzi w zapomnienie. W 2024 roku nadano je zaledwie 25 razy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lilibet Diana Mountbatten-Windsor. Co oznacza imię córki księcia Harry'ego i Meghan Markle?
Pochodzenie i zmiany w zapisie
Trudno uwierzyć, że to silne i szlachetne imię jest wynikiem błędu. Słowiańskie imię było przez wieki błędnie zapisywane przez obcych kronikarzy, co powtarzali kolejni kopiści. Prawidłowa forma powinna brzmieć Miecisław. Jednak siła przyzwyczajenia sprawiła, że Mieczysław na stałe zagościł w polskim języku i imiennictwie, a powrót do pierwotnej formy wydaje się niemożliwy, zwłaszcza że imię to powoli odchodzi w zapomnienie.
Popularność i zdrobnienia
Mieczysław obchodzi imieniny 1 stycznia i 12 czerwca. Imię to ma wiele ciekawych zdrobnień, takich jak Mietek, Miecio, Mieciu, Mietko, Mietuś, Mietas. Było chętnie nadawane jeszcze przed drugą wojną światową, a szczególnie popularne stało się w czasach PRL-u. Nosili je znani polscy aktorzy i artyści, jak Mieczysław Pawlikowski czy poeta Mieczysław Jastrun. Obecnie imię to powoli wychodzi z mody, w 2024 nadano je tylko 25 razy.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.