GwiazdyW związku ze stresem

W związku ze stresem

Żyjemy w ciągłym pośpiechu: praca, kariera, dom, dzieci, nauka, rodzina. Zapracowani, przemęczeni bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków i nie zawsze udaje nam się z nich wywiązać. To z kolei rodzi frustrację i niezadowolenie. Wracamy do domu zmęczeni i zestresowani… marzymy o odpoczynku i oczekujemy zrozumienia, tymczasem nasz partner po ciężkim dniu oczekuje od nas tego samego. Dalszy ciąg już znamy… wszystko nas irytuje, wystarczy jedno słowo lub gest partnera i kłótnia gotowa.

W związku ze stresem
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Żyjemy w ciągłym pośpiechu: praca, kariera, dom, dzieci, nauka, rodzina. Zapracowani, przemęczeni bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków i nie zawsze udaje nam się z nich wywiązać. To z kolei rodzi frustrację i niezadowolenie. Wracamy do domu zmęczeni i zestresowani… marzymy o odpoczynku i oczekujemy zrozumienia, tymczasem nasz partner po ciężkim dniu oczekuje od nas tego samego. Dalszy ciąg już znamy… wszystko nas irytuje, wystarczy jedno słowo lub gest partnera i kłótnia gotowa.

Ale może być też inaczej… wracamy z pracy i spędzamy razem kolejny spokojny wieczór, ponieważ wiemy już, że oboje jesteśmy zmęczeni, zdajemy sobie sprawę, że błahe sprawy mogą wyprowadzić nas z równowagi, potrafimy się opanować i świadomie postępować tak, aby nie doprowadzić do kolejnej bezsensownej kłótni.

Nie jest to jednak takie proste, ponieważ życie w ciągłym stresie, a coraz więcej osób tak żyje, wyczerpuje nasz organizm. Jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, trudno nam się skoncentrować nawet na prostych czynnościach, częściej się denerwujemy, wybuchamy bez powodu, zrzucamy winę na innych.

Przyczyny stresu bywają różne. Mogą to być konkretne zdarzenie i sytuacje, takie jak czekający nas egzamin, zwolnienie z pracy czy poważna choroba, ale mogą to być też powtarzające się przez dłuższy czas drobne problemy, takie jak kłótnie z partnerem, kłopoty w pracy, drobne niepowodzenia, problemy wychowawcze. Krótkotrwały stres, mobilizuje nas do działania, jednak życie w ciągłym stresie, wyczerpuje nasz organizm, sprawia, że czujemy się bezsilni, może być też przyczyną smutku, zamartwiania się i poczucia rezygnacji.

Bywa też tak, że mamy zbyt duże wymagania: wobec siebie i wobec innych. Oczekujemy, że będziemy najlepszymi rodzicami, zrealizujemy się zawodowo, zarobimy dużo pieniędzy, wybudujemy dom, a w międzyczasie zwiedzimy pół świata… i rzadko udaje się to wszystko zrobić, więc jesteśmy zawiedzeni i niezadowoleni z siebie. Do tego jeszcze dzieci są niegrzeczne, sąsiad nie mówi nam „dzień dobry”, a mąż znowu nie wyrzucił śmieci i… bez przerwy chodzimy podenerwowani.

Tymczasem długotrwały stres powoduje nie tylko pogorszenie samopoczucia, obniża odporność naszego organizmu, który staje się podatny na różne choroby, ale działa też destrukcyjnie na nasz związek. Zdecydowanie lepiej w codziennych, stresujących sytuacjach radzimy sobie, gdy jesteśmy zrelaksowani i odprężeni. Potrafimy wtedy spojrzeć z dystansu na daną sytuację, właściwie ją ocenić i zastanowić się nad swoją reakcją, unikając niepotrzebnych nieporozumień i kolejnych awantur. Warto więc nauczyć się jak wspólnie dbać o spokój i relaks, aby niepotrzebny stres nie zniszczył naszego związku. Da nam to podwójną korzyść: z jednej strony wyciszymy się i zrelaksujemy, z drugiej, spędzając razem czas i koncentrując się na wspólnym zadaniu, zbliżymy się do siebie.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na tryb naszego codziennego życia. Zastanowić się czy odpowiednio się odżywiamy, ile czasu przebywamy na świeżym powietrzu, czy systematycznie uprawiamy sport, czy jesteśmy wyspani, a w ciągu dnia znajdujemy czas na odpoczynek, kiedy ostatnio byliśmy na wakacjach i jak wyglądają nasze kontakty z przyjaciółmi.

Na co warto zwrócić uwagę?

Dieta i wspólne posiłki. Odpowiednio skomponowana dieta, zawierająca dużo warzyw, owoców i ryb, poprawi nasze samopoczucie i doda nam energii; powinniśmy unikać tłustych potraw, ograniczyć alkohol, kawę i herbatę, codziennie pić co najmniej litr wody. Spróbujmy zadbać o wspólne posiłki, które mogą być dobrą okazją do ciekawych rozmów oraz spotkań z przyjaciółmi.

Sport

Wspólne uprawianie sportu poprawi naszą kondycję fizyczną, wpłynie na nasz wygląd i polepszenie nastroju. Wybierzmy kilka dyscyplin, które sprawią nam przyjemność i zaplanujmy wspólnie wycieczkę rowerową, poranne bieganie, spacer lub pływanie.

Wspólny wyjazd

Wakacje to czas, który staramy się przeznaczać na odpoczynek, chcemy aby był pogodny i beztroski. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na długi urlop, powody mogą być różne: czasem będą to domowe zaległości, czasem względy finansowe. W takiej sytuacji spróbujmy wyjechać chociaż na kilka dni, aby oderwać się od codziennego życia, uwolnić od codziennych obowiązków i pobyć ze sobą.

Masaż wykonywany przez partnera

Relaksujący masaż likwiduje napięcia mięśniowe, pozwala się odprężyć i wyciszyć. Nie trzeba znać zaawansowanych technik masażu, aby sprawiał on nam przyjemność. Podstawowych technik nauczymy się z poradników lub przeczytamy o nich w internecie. Taki relaks we dwoje może okazać się bardzo miłym doświadczeniem.

Rozmowa z partnerem

Warto ze sobą rozmawiać, ale to już wiemy… czasem trudno zacząć, bo dziecko płacze, bo czas nie ten, bo brakuje tematu. A najczęściej bywa tak, że rozmowa z partnerem służy przekazywaniu bieżących informacji, czasem wyjaśnianiu nieporozumień aby zapobiec narastaniu konfliktów, ale mogłaby też przyjąć formę pasjonującej dyskusji na interesujące nas tematy, albo dotyczyć naszych uczuć, gdy pragniemy powiedzieć partnerowi:* Kocham Cię*.

miłośćolga widerszal-piotrowskastres

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)