Wanna czy prysznic? Czym się kierować podczas aranżacji łazienki?

Podczas urządzania łazienki jedną z podstawowych decyzji, jakie przyjdzie nam podjąć, jest wybór między wanną a prysznicem. Chociaż z jednej strony podstawowym czynnikiem jest tutaj kwestia upodobań, to z drugiej szalę może przechylić metraż łazienki czy postawienie na oszczędność.

Wanna czy prysznic? Czym się kierować podczas aranżacji łazienki?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | CC0 License
Marlena Kostyńska

06.12.2018 | aktual.: 07.12.2018 10:25

Kiedy postawić na wannę?

Umieszczenie w łazience wanny ma wiele zalet, ponieważ otrzymujemy możliwość zarówno długiej kąpieli, jak i szybkiego prysznica. W tym drugim przypadku warto przy wannie zamontować parawan nawannowy lub zasłonę, by zabezpieczyć resztę łazienki przed rozpryskującą się wodą.

Jeśli nie potrafimy odmówić sobie kąpieli, musimy się jednak liczyć z tym, że na montaż wanny należy wygospodarować więcej miejsca niż na klasyczną kabinę prysznicową – długość wanny to w przypadku standardowych modeli ok. 140 cm, podczas gdy wymiary prysznica to już 80 x 80 cm. Jeżeli w łazience nie brakuje wolnej przestrzeni, postawienie wanny do zabudowy czy wanny wolnostojącej nie będzie problemem.

Wybór wanny do łazienki to również praktyczne rozwiązanie, jeśli zależy nam na możliwości kąpieli nie tylko w celach relaksacyjnych, ale też leczniczych (np. kąpiele solankowe lub borowinowe). Wanna może przydać się również rodzicom, ponieważ ułatwi kąpanie małych dzieci.

Dla kogo dobrym rozwiązaniem będzie prysznic?

Kabina prysznicowa jest dobrą alternatywą, jeśli mamy małą łazienkę lub zależy nam na większej oszczędności wody. Sama kwestia ekonomii związanej z użytkowaniem prysznica bądź wanny zależna jest oczywiście od czynników takich jak czas trwania jednorazowego prysznica, wielkość wanny czy częstotliwość zażywania kąpieli. Można jednak przyjąć, że podczas jednej kąpieli zużyjemy więcej wody niż podczas szybkiego prysznica.

Obraz
© Pixabay.com | CC0 License

Montaż kabiny prysznicowej – szczególnie kabiny typu walk-in – to dodatkowo bardzo dobre rozwiązanie dla seniorów. Wejście do takiego prysznica jest o wiele łatwiejsze niż do wanny, a zatem również bezpieczniejsze dla osób starszych lub ograniczoną sprawnością fizyczną.

Rodzaje wanien i pryszniców

Decydując się na wannę lub prysznic, warto wziąć pod uwagę szereg nowoczesnych rozwiązań w obu tych kategoriach. Może się bowiem okazać, że mimo początkowych wątpliwości związanych np. z ograniczonym miejscem, uda się znaleźć opcję aranżacyjną odpowiednią dla naszej łazienki, której wcześniej nie wzięliśmy pod uwagę.

Wanny można podzielić na przeznaczone do zabudowy, które są dostępne w raczej przystępnych cenach, oraz na droższe wanny wolnostojące. Możemy wybierać spośród modeli prostokątnych czy przeznaczonych do montażu narożnego. Dostępne są też wanny symetryczny lub asymetryczne, dzięki czemu można też zadbać o oryginalną aranżację łazienki. Ciekawą propozycją może być również wanna z hydromasażem czy wanna do montażu w posadzce.

W przypadku pryszniców przede wszystkim powinniśmy rozważyć, czy bardziej odpowiada nam prysznic z brodzikiem, czy też prysznic bez brodzika (walk-in). Kabiny prysznicowe dostępne są w różnych kształtach, co ułatwia ich dogodne dopasowanie do niemal każdej łazienki. Znajdziemy m.in. kabiny prostokątne, wielokątne czy półokrągłe, dzięki czemu łatwiej znaleźć wariant odpowiedni do zabudowy narożnikowej czy we wnęce. Dość złożona jest też kwestia kabin otwartych walk-in, ponieważ mamy tu wiele opcji aranżacyjnych – można zdecydować się na różne rodzaje odwodnienia (np. liniowe lub punktowe), zróżnicowane rozmieszczenie ścianek czy montaż uchwytów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)