Wanna czy prysznic dla starszych osób?
Aranżacja łazienki jest niezwykle istotna, jeśli korzystają z niej osoby starsze. Chodzi tu zarówno o kwestie bezpieczeństwa, jak i wygodny. Seniorzy mają różne potrzeby, dlatego warto uwzględnić wszystkie czynniki, które wpłyną na komfort korzystania z łazienki. Co więc lepiej wybrać – wannę czy prysznic?
10.12.2018 15:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Łazienka przyjazna seniorom
Żeby stworzyć łazienkę przyjazną osobie starszej, powinniśmy wziąć zarówno jej ograniczenia fizyczne, jak i przyzwyczajenia. Ze względu na łatwość wchodzenia i wychodzenia często dla seniorów polecane są prysznice otwarte. W wielu przypadkach może to być bardzo dobra opcja, jednak nie każda osoba może być w stanie umyć się na stojąco. Udogodnieniem możemy tu być specjalne siedzisko montowane w kabinie prysznicowej, ale takie rozwiązanie nie we wszystkich przypadkach będzie idealne. Czasem lepsza może się okazać duża i wygodna wanna, w której osoba starsza może swobodnie usiąść i mieć odpowiednie podparcie.
Zarówno w przypadku wanien, jak i pryszniców, na rynku dostępne są modele stworzone z myślą o osobach starszych, a także dodatkowe elementy wyposażenia, które można dokupić, by ułatwić korzystanie z łazienki. Postaramy się zwrócić uwagę na najistotniejsze wady i zalety obu rozwiązań.
Wanna dla starszych osób
Tradycyjna wanna może przysporzyć osobom starszym sporo trudności, szczególnie jeśli mają one ograniczoną ruchliwość. Główny problem stanowi tutaj wysoka krawędź wanny – pewne ułatwienie to uchwyty i poręcze, które ułatwią wejście do wanny, jednak nie zawsze będą one wystarczające. Jeśli zwykła wanna nie jest w naszym przypadku dobrą opcją, a prysznic nie wchodzi w grę ze względu na niski stopień sprawności lub zwyczajnie osoba starsza woli kąpiel od prysznica, można zastanowić się nad specjalnym rodzajem wanny – wpuszczanej w podłogę lub wyposażonej w drzwi.
Wanna wpuszczana w podłogę jest dość problematyczna ze względów konstrukcyjnych i nie w każdej łazience można ją zamontować. Jej zaletą jest bardzo niska krawędź wystająca ponad poziom posadzki lub niemal zupełny jej brak, co może znacznie ułatwić wchodzenie i wychodzenie. Druga opcja to wanna z drzwiami, która ma niski próg wejścia, może być też wyposażona w uchwyty i antypoślizgową powierzchnię, co umożliwi komfortową kąpiel i ograniczy ryzyko poślizgnięcia się.
Prysznic dla starszych osób
Jeśli wanna specjalistyczna wykracza poza nasze możliwości, a wanna tradycyjna nie jest odpowiednia do potrzeb seniora, warto rozważyć różne opcje prysznicowe.
Najprostsze rozwiązanie to wyposażenie standardowej kabiny prysznicowej w uchwyty czy siedzisko. Za tą opcją przemawia niska cena i stosunkowo prosty montaż. Warto jednak zauważyć, że w przypadku małych kabin prysznicowych komfort ich używania może być niski, a ryzyko potknięcia się przy wchodzeniu do środka może stanowić sporą niedogodnością w przypadku osób o niskiej sprawności. Ciekawą alternatywą może się za to okazać kabina walk-in, czyli prysznic otwarty bez brodzika. Jeśli mamy możliwość montażu takiej konstrukcji, zniknie problem niebezpiecznych krawędzi kabiny i wąskiego wejścia.