Wanna czy prysznic dla starszych osób?

Wanna czy prysznic dla starszych osób?

Wanna czy prysznic dla starszych osób?
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | CC0 Public Domain
Marlena Kostyńska
10.12.2018 15:11

Aranżacja łazienki jest niezwykle istotna, jeśli korzystają z niej osoby starsze. Chodzi tu zarówno o kwestie bezpieczeństwa, jak i wygodny. Seniorzy mają różne potrzeby, dlatego warto uwzględnić wszystkie czynniki, które wpłyną na komfort korzystania z łazienki. Co więc lepiej wybrać – wannę czy prysznic?

Łazienka przyjazna seniorom

Żeby stworzyć łazienkę przyjazną osobie starszej, powinniśmy wziąć zarówno jej ograniczenia fizyczne, jak i przyzwyczajenia. Ze względu na łatwość wchodzenia i wychodzenia często dla seniorów polecane są prysznice otwarte. W wielu przypadkach może to być bardzo dobra opcja, jednak nie każda osoba może być w stanie umyć się na stojąco. Udogodnieniem możemy tu być specjalne siedzisko montowane w kabinie prysznicowej, ale takie rozwiązanie nie we wszystkich przypadkach będzie idealne. Czasem lepsza może się okazać duża i wygodna wanna, w której osoba starsza może swobodnie usiąść i mieć odpowiednie podparcie.

Zarówno w przypadku wanien, jak i pryszniców, na rynku dostępne są modele stworzone z myślą o osobach starszych, a także dodatkowe elementy wyposażenia, które można dokupić, by ułatwić korzystanie z łazienki. Postaramy się zwrócić uwagę na najistotniejsze wady i zalety obu rozwiązań.

Wanna dla starszych osób

Tradycyjna wanna może przysporzyć osobom starszym sporo trudności, szczególnie jeśli mają one ograniczoną ruchliwość. Główny problem stanowi tutaj wysoka krawędź wanny – pewne ułatwienie to uchwyty i poręcze, które ułatwią wejście do wanny, jednak nie zawsze będą one wystarczające. Jeśli zwykła wanna nie jest w naszym przypadku dobrą opcją, a prysznic nie wchodzi w grę ze względu na niski stopień sprawności lub zwyczajnie osoba starsza woli kąpiel od prysznica, można zastanowić się nad specjalnym rodzajem wanny – wpuszczanej w podłogę lub wyposażonej w drzwi.

Wanna wpuszczana w podłogę jest dość problematyczna ze względów konstrukcyjnych i nie w każdej łazience można ją zamontować. Jej zaletą jest bardzo niska krawędź wystająca ponad poziom posadzki lub niemal zupełny jej brak, co może znacznie ułatwić wchodzenie i wychodzenie. Druga opcja to wanna z drzwiami, która ma niski próg wejścia, może być też wyposażona w uchwyty i antypoślizgową powierzchnię, co umożliwi komfortową kąpiel i ograniczy ryzyko poślizgnięcia się.

Prysznic dla starszych osób

Jeśli wanna specjalistyczna wykracza poza nasze możliwości, a wanna tradycyjna nie jest odpowiednia do potrzeb seniora, warto rozważyć różne opcje prysznicowe.

Najprostsze rozwiązanie to wyposażenie standardowej kabiny prysznicowej w uchwyty czy siedzisko. Za tą opcją przemawia niska cena i stosunkowo prosty montaż. Warto jednak zauważyć, że w przypadku małych kabin prysznicowych komfort ich używania może być niski, a ryzyko potknięcia się przy wchodzeniu do środka może stanowić sporą niedogodnością w przypadku osób o niskiej sprawności. Ciekawą alternatywą może się za to okazać kabina walk-in, czyli prysznic otwarty bez brodzika. Jeśli mamy możliwość montażu takiej konstrukcji, zniknie problem niebezpiecznych krawędzi kabiny i wąskiego wejścia.