Trwa ładowanie...
d332wcp
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit

Wapń w suplementach nie zwiększa ryzyka chorób serca u kobiet

Suplementy zawierające wapń, wbrew wcześniejszym podejrzeniom, nie zwiększają ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet - przekonują naukowcy z Brigham and Womens Hospital (BWH).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wapń w suplementach nie zwiększa ryzyka chorób serca u kobiet
(123RF)
d332wcp

Suplementy zawierające wapń, wbrew wcześniejszym podejrzeniom, nie zwiększają ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego u kobiet - przekonują naukowcy z Brigham and Womens Hospital (BWH), których wnioski publikuje pismo "Osteoporosis International".

Naukowcy przyjrzeli się danym dotyczącym zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego w grupie ponad 74 tys. kobiet uczestniczących w szerzej zakrojonych badaniach Nurses' Health Study.

W momencie rozpoczęcia badań żadna z kobiet nie miała zdiagnozowanej choroby serca ani nowotworu. Obserwacje trwały 24 lata, a co cztery lata sprawdzano, ile wapnia kobiety przyjmowały w postaci suplementów.

d332wcp

Gdy rozpoczynano obserwacje, kobiety przyjmujące suplementy z wapniem częściej prowadziły zdrowszy tryb życia (były bardziej aktywne fizycznie, rzadziej paliły papierosy i spożywały mniej tłuszczów trans) niż panie, które nie przyjmowały suplementów z wapniem. W trakcie 24 lat odnotowano 2709 zawałów i 1856 udarów. Nie zaobserwowano jednak związku pomiędzy ryzykiem tych epizodów a przyjmowaniem suplementów.

"W porównaniu z wcześniejszymi badaniami, nasza analiza ma kilka mocnych punktów, takich jak liczba uczestniczek, długi okres obserwacji, duża liczba potwierdzonych epizodów sercowo-naczyniowych, szczegółowe informacje na temat diety i czynników ryzyka, a także regularne badanie poziomu spożycia wapnia w suplementach" - podkreśla dr Julie Paik, autorka badań.

(PAP),koc/ krf/

POLECAMY:

* To gorsze dla kobiet od palenia papierosów*

* Ważna wiadomość dla kobiet z rakiem piersi*

* Jak bezboleśnie i smacznie oczyścić własny organizm*

d332wcp

Podziel się opinią

Share

d332wcp

d332wcp