Weteranka i jej córka są bezdomne. Lokatorzy są im winni 23 tysiące
Z powodu pandemii koronawirusa amerykańskie władze wprowadziły moratorium na eksmisje. Przypadek weteranki wojennej Brandie LaCasse pokazuje jednak, że chcąc chronić przed bezdomnością jednych obywateli, odbierają środki do życia innym.
31.08.2021 10:38
Brandie LaCasse jest weteranką amerykańskich sił powietrznych. Kobieta, doskonale zdając sobie sprawę, że służba nie trwa wiecznie, postanowiła zabezpieczyć się na przyszłość. Chciała zapewnić sobie i córce godne życie, więc stopniowo nabywała nieruchomości. Ostatecznie udało jej się kupić trzy domy, które wyremontowała własnymi rękoma. Po przejściu na emeryturę dochód czerpała z ich wynajmowania.
Mają trzy domy, ale śpią w samochodzie
Niestety, pandemia koronawirusa zmieniła wszystko o 180 stopni i dziś LaCasse oraz jej córka są bezdomne – śpią w samochodzie lub kątem u znajomych. Jak do tego doszło? By chronić osoby, które z powodu pandemii straciły pracę, w Stanach Zjednoczonych wprowadzono prawo, które zakazuje eksmisji niepłacących lokatorów.
Ustawa ta objęła wszystkie osoby, które osiągnęły mniejszy dochód roczny niż 99 tys. dolarów oraz gospodarstwa domowe z dochodem do 198 tys. dolarów, a także wszystkich, którzy w 2019 roku zgłosili brak dochodu lub otrzymali czek pomocowy od państwa.
Nie może eksmitować niepłacących lokatorów
Pech chciał, że w tej grupie znaleźli się wszyscy lokatorzy Brandie LaCasse, którzy są w tym momencie winni kobiecie 23 tys. dolarów. Chociaż Kongres obiecywał rekompensaty finansowe dla właścicieli nieruchomości, weteranka nie otrzymała do tej pory zapomogi. Stan Nowy Jork, w którym mieszka, rozdystrybuował zaledwie osiem proc. z 2,6 mld dolarów, przeznaczonych na pomoc przez amerykański rząd.
Według raportu opublikowanego przez Housing Crisis Research Collaborative, 10 proc. wszystkich właścicieli nieruchomości pobrało mniej niż połowę rocznego czynszu w 2020 roku, natomiast ci, którzy posiadają od jednej do pięciu nieruchomości, zdecydowanie częściej spotykają się z najemcami znacznie zalegającymi z opłatami.
LaCasse dotknięta kryzysem bezdomności nie jest więc sama. W rozmowie z CBS News zrozpaczona kobieta wyznała:
-Płakałam wiele nocy, zastanawiając się "gdzie są moje pieniądze?". Nie rozumiem, jak można pozwolić na oddanie komuś mojej prywatnej własności do życia za darmo. Kupiłam tę nieruchomość, naprawiałam ją swoją krwią, potem i łzami.
Landlord faces homelessness amid eviction ban
W materiale wypowiedziała się także jedna z lokatorek weteranki, która zalega z płatnościami i korzysta z moratorium na eksmisję – Carla McArthur. Ona oraz jej mąż stracili pracę przez pandemię. - Źle się czuję, że nie byłam w stanie jej zapłacić. Miałam dwa razy COVID-19. Wszystkie moje dzieci wraz z mężem także go miały. Zostaliśmy dotknięci wirusem. Obawiam się, że, gdy moratorium zostanie zniesione, staniemy się bezdomni.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl.