Trwa ładowanie...
listy
TAD
15-03-2023 17:34

Widzisz naklejkę z literą "R" na skrzynce? Oto co oznacza

W niektórych blokach, na skrzynkach pocztowych, widnieje znaczek z literą "R". Wiele osób zastanawia się, co on oznacza i dlaczego w ogóle się go nakleja. Okazuje się, że za naklejką kryje się ważna informacja.

Co oznacza naklejka z literą "R" na skrzynce pocztowej?Co oznacza naklejka z literą "R" na skrzynce pocztowej?Źródło: East News
d42y2l1
d42y2l1

Nie, literka "R" na skrzynce pocztowej wcale nie oznacza, że mieszkaniec nie ma nic przeciwko wrzucaniu reklam do skrzynki. Za naklejką kryje się informacja dla... pracowników poczty.

Co oznacza literka "R" na skrzynce na listy?

Litera "R" naklejona na skrzynkę pocztową to informacja, która jest szczególnie ważna dla pracowników Poczty Polskiej, konkretniej dla listonoszy i kurierów. Literka "R" oznacza prośbę właściciela mieszkania, żeby nie zostawiać awizo w skrzynce pocztowej, tylko wrzucić list polecony do skrzynki.

d42y2l1

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dane Polaków w rękach Poczty Polskiej. "Poczta od lat ma dostęp do bazy PESEL"

Dzięki temu adresat uniknie niepotrzebnej wizyty w placówce pocztowej, co może być szczególnie uciążliwe dla osób, których często nie ma w domu — od momentu dostarczenia awizo mamy zaledwie kilka dni na odebranie nadanej przesyłki czy listu.

Czy naklejkę "R" można sobie samowolnie nakleić na skrzynkę?

Niestety, naklejka z literą "R" nie jest czymś, co można kupić sobie w sklepie papierniczym i samowolnie nakleić na skrzynkę. Aby uzyskać taki znaczek, należy wypełnić tzw. żądanie doręczania przesyłek poleconych do oddawczej skrzynki pocztowej.

d42y2l1

Wniosek można wypełnić przez internet, poprzez eFORMULARZ (niezbędny jest do tego profil zaufany). Można też pobrać go i wypełnić ręcznie, po czym wręczyć listonoszowi lub też zanieść do najbliższej placówki pocztowej.

Po oddaniu formularza pracownik poczty naklei na skrzynkę naklejkę. Usługa została przywrócona w maju 2022 roku. Jest całkowicie bezpłatna i szczególnie przydatna, kiedy często i długo nie ma nas w domu.

Procedura obowiązuje jednak tylko w przypadku listów i paczek, które zmieszczą się do skrzynki, tj. nie dłuższe niż 325 mm i nie szersze niż 230 mm. Wszystkie przesyłki przekraczające te wymiary będą do odebrania w najbliższej placówce pocztowej.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d42y2l1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42y2l1