Widzisz psa z żółtą wstążką? Najlepiej odejdź

Widzisz psa z żółtą wstążką? Najlepiej odejdź

Żółta wstążka to sygnał, by nie podchodzić zbyt blisko psa
Żółta wstążka to sygnał, by nie podchodzić zbyt blisko psa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
31.10.2022 15:09

Na pierwszy rzut oka wygląda jak urocza ozdoba, ale jaskrawa tasiemka na smyczy lub obroży ma nie tylko upiększać. Należy potraktować ją jako komunikat, a czasami wręcz ostrzeżenie. Te zwierzaki wymagają specjalnego traktowania.

Miłość do zwierząt powinna mieć swoje granice. Dobrze wiedzą o tym właściciele psów, którzy muszą borykać się z nieostrożnymi przechodniami. Niektórzy z nich na widok uroczego czworonoga bez zastanowienia wyciągają w jego kierunku dłoń. Zapominając o tym, że czasami pozory mylą i niewinny gest może doprowadzić do tragedii.

Komunikat, a nie ozdoba

Na podstawie wyglądu zwierzęcia nie jesteśmy w stanie ocenić jego charakteru. Nie wspominając o tym, że również opiekun może sobie nie życzyć takiego spoufalania się z jego podopiecznym. Zawsze warto o to wcześniej zapytać, choć czasami "ostrzeżenie" widać już z daleka. Ostatnio na popularności zyskuje charakterystyczny symbol. Ma międzynarodowe znaczenie.

Przywiązana do obroży lub smyczy żółta wstążka nie jest ozdobą. W ten sposób oznaczane są psy, które "wymagają więcej przestrzeni" - tłumaczą pomysłodawcy akcji The Yellow Dog Project. Jaskrawa tasiemka daje znać wszystkim wokół, że zwierzak nie może być dotykany przez postronne osoby. Inne psy również nie powinny się do niego zbliżać.

Zakaz głaskania może wynikać z najróżniejszych powodów. Czasami to ostrzeżenie, bo czworonóg bywa agresywny w stosunku do obcych. A kiedy indziej - raczej prośba. Pies może być chory, w trakcie rehabilitacji, potrzebuje rekonwalescencji po zabiegu, odbywa trening albo wciąż uczy się ufności w stosunku do ludzi, jak i innych zwierząt.

Co oznaczają inne kolory wstążek?

Twórcy tej inicjatywy chcą, by żółta wstążka stała się symbolem rozpoznawalnym na całym świecie. W ślad za tym pomysłem pojawiają się kolejne oznaczenia. Zielona wstążka ma oznaczać przyjaznego psa, który lubi kontakt ze wszystkimi, biała - niewidomego lub głuchego, czerwona - bardzo agresywnego, niebieska - wykonującego różnego rodzaju obowiązki.

Bez względu na symbole, warto zachować czujność i zdrowy rozsądek. Głaskanie zwierzaka bez uprzedzenia to zawsze zły pomysł.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta