Blisko ludziLekarka weterynarii wyjaśniła, dlaczego psy zakopują jedzenie. Powód daje do myślenia

Lekarka weterynarii wyjaśniła, dlaczego psy zakopują jedzenie. Powód daje do myślenia

Doktor Linda Simon wie o czworonogach niemal wszystko. Doświadczona weterynarka postanowiła rozwiać wątpliwości wielu opiekunów psów. Dlaczego niektóre osobniki próbują ukryć przed nami jedzenie i co mają na myśli, gdy kładą się na plecach? Oto jej teoria.

Ekspertka wie, dlaczego psy ukrywają przed nami jedzenie
Ekspertka wie, dlaczego psy ukrywają przed nami jedzenie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Choć niektórzy twierdzą, że rozumieją się ze swoimi zwierzakami bez słów, niektóre zachowania pupili wciąż pozostają dla nas zagadką. Warto wtedy skorzystać z wiedzy i doświadczenia weterynarzy oraz behawiorystów. Jako eksperci są w stanie rozwiać wiele wątpliwości. Tak jak cytowana przez "The Sun" dr Linda Simon.

Dlaczego pies zakopuje jedzenie?

Lekarka weterynarii odniosła się do dwóch ciekawych zjawisk, z którymi mają do czynienia opiekunowie czworonogów. Pierwsze z nich dotyczy ukrywania przez psy jedzenia w miejscach niedostępnych dla innych. Chodzi m.in. o zakopywanie przysmaków. Dlaczego tak naprawdę to robią?

Popularna teoria głosi, że psy chowają przysmaki ze strachu. Czworonogi mają się obawiać odebrania jedzenia chwilę po jego podaniu. Tak, jakby hodowca nagle miał się rozmyślić. Weterynarka mówi wprost - to nie mit.

To prawda, takie zachowanie jest głęboko zakorzenione w psach. Dzikie osobniki od zawsze zakopywały jedzenie, walcząc w ten sposób o przetrwanie. Na długo przed tym, gdy zostały udomowione

tłumaczy weterynarka.

Uważaj, gdy pies kładzie się na plecach

Inna często powtarzana teoria okazuje się jednak półprawdą. Wielu niedoświadczonych hodowców uważa, że pies kładący się na plecach zabiega w ten sposób o naszą uwagę - ma ochotę na zabawę i pogłaskanie po brzuchu. "To nie zawsze prawda" - przekonuje ekspertka.

Czasami taka postawa może wynikać z uległości i strachu. Niektóre psy, kładąc się na plecach, okazują swój lęk. Głaskanie w tym momencie może go wręcz spotęgować

wyjaśnia dr Linda Simon.

Weterynarka zachęca, by obserwować nie tylko zachowanie pupila, ale także jego reakcję na nasze gesty. Nie każdy pies lubi to samo. Hodowca i czworonóg muszą się "dotrzeć", czyli nabrać wzajemnego zaufania.

Trwa plebiscyt WP Kobieta #Wszechmocne2022. Zapraszamy do zgłaszania swoich nominacji w formularzu poniżej.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Pogryzienia przez psy. Tymi gestami bezwiednie je prowokujesz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (166)