Niezwykłe zjawisko. Oto jak powstają lodowe włosy

Niezwykłe zjawisko. Oto jak powstają lodowe włosy

Jak powstają "lodowe włosy"?
Jak powstają "lodowe włosy"?
Źródło zdjęć: © Facebook | Tatrzański Park Narodowy
23.04.2024 10:36, aktualizacja: 23.04.2024 11:34

Lodowe włosy lub lód igłowy to rzadko spotykane zjawisko, które przyciąga wzrok swoją wyjątkową formą. Lodowe włosy lodu włóknistego można spotkać m.in. w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jak powstaje taka forma lodu?

W polskich lasach można znaleźć wyjątkowe okazy drzew i krzewów, a także smakowite gatunki grzybów jadalnych oraz dziką zwierzynę. Naturalny krajobraz zachęca do pieszych wycieczek nie tylko w sezonie letnim, ale także zimowym. W okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną na szczególną uwagę zasługują także "lodowe włosy".

Wyjątkowe zjawisko jest rzadko spotykane, jednak robi ogromne wrażenie. W zależności od miejsca, w którym powstają, mogą przybrać formę podobną do waty cukrowej lub lodowych igiełek.

Jak powstają lodowe włosy?

Lód włóknisty inaczej nazywany lodem igłowym, przypomina lodowe kwiaty lub włosy. Najczęściej jest spotykany w pobliżu strumieni lub u podstawy ścian skalnych. Zjawisko to dzieje się, gdy temperatura gleby jest dodatnia, co umożliwia przemieszczanie się w niej wody. Temperatura powietrza tuż nad gruntem jest ujemna, dzięki czemu powstają zjawiskowe igiełki. 

Lód włóknisty powstaje, gdy w podłożu jest wystarczająca ilość porów do odprowadzenia wody na powierzchnię, co zapewnia wzrost lodu w postaci kolumny, igły lub włókna. Pory muszą być wystarczająco małe, aby utrzymać wodę w miejscu wbrew siłom ciążenia. Na zakończeniu lodowych igiełek widoczne są kawałki gleby, które również zostały uniesione.

Niezwykłe zjawisko niestety przyczynia się do niszczenia szlaków i dróg. Podobnym zjawiskiem jest lód w kształcie włosków, który wyrasta z martwych bukowych gałęzi i pni.  

"Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Niestety, po dotknięciu, lód szybko się topi" - napisano na stronie nadleśnictwa Białystok.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta