Niezwykłe zjawisko. Oto jak powstają lodowe włosy

Jak powstają "lodowe włosy"?
Jak powstają "lodowe włosy"?
Źródło zdjęć: © Facebook | Tatrzański Park Narodowy

23.04.2024 10:36, aktual.: 23.04.2024 11:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lodowe włosy lub lód igłowy to rzadko spotykane zjawisko, które przyciąga wzrok swoją wyjątkową formą. Lodowe włosy lodu włóknistego można spotkać m.in. w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jak powstaje taka forma lodu?

W polskich lasach można znaleźć wyjątkowe okazy drzew i krzewów, a także smakowite gatunki grzybów jadalnych oraz dziką zwierzynę. Naturalny krajobraz zachęca do pieszych wycieczek nie tylko w sezonie letnim, ale także zimowym. W okresie jesienno-zimowym, a także wczesną wiosną na szczególną uwagę zasługują także "lodowe włosy".

Wyjątkowe zjawisko jest rzadko spotykane, jednak robi ogromne wrażenie. W zależności od miejsca, w którym powstają, mogą przybrać formę podobną do waty cukrowej lub lodowych igiełek.

Jak powstają lodowe włosy?

Lód włóknisty inaczej nazywany lodem igłowym, przypomina lodowe kwiaty lub włosy. Najczęściej jest spotykany w pobliżu strumieni lub u podstawy ścian skalnych. Zjawisko to dzieje się, gdy temperatura gleby jest dodatnia, co umożliwia przemieszczanie się w niej wody. Temperatura powietrza tuż nad gruntem jest ujemna, dzięki czemu powstają zjawiskowe igiełki. 

Lód włóknisty powstaje, gdy w podłożu jest wystarczająca ilość porów do odprowadzenia wody na powierzchnię, co zapewnia wzrost lodu w postaci kolumny, igły lub włókna. Pory muszą być wystarczająco małe, aby utrzymać wodę w miejscu wbrew siłom ciążenia. Na zakończeniu lodowych igiełek widoczne są kawałki gleby, które również zostały uniesione.

Niezwykłe zjawisko niestety przyczynia się do niszczenia szlaków i dróg. Podobnym zjawiskiem jest lód w kształcie włosków, który wyrasta z martwych bukowych gałęzi i pni.  

"Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Niestety, po dotknięciu, lód szybko się topi" - napisano na stronie nadleśnictwa Białystok.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także