FitnessWięcej niż skakanka. Przegląd najciekawszych produktów, które pomogą schudnąć

Więcej niż skakanka. Przegląd najciekawszych produktów, które pomogą schudnąć

Plastikowa, rzemienna, gumowa. Z licznikiem obrotów i kalorii. Z ciężarkami lub bez. Choć skakanka to prosty przyrząd do ćwiczeń i znana zabawka, to wybór odpowiedniej wcale nie jest tak prosty, jak się wydaje, zwaszcza jeśli planujesz intensywny trening.

Więcej niż skakanka. Przegląd najciekawszych produktów, które pomogą schudnąć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Zalety ćwiczeń na skakance

Dzięki skakankom możemy wprowadzić dużą dynamikę do treningów, wymodelować dolne partie ciała, poprawić kondycję, wydajność i refleks, a do tego zaoszczędzić. Jako gadżet do regularnego skakania przyda się model z wyświetlaczem, który kontroluje nasze ćwiczenia.

Większość skakanek nadaje się do prostych ćwiczeń, ale jeśli będziemy chcieli podnieść poziom, niedrogim kosztem znajdziemy lepszy produkt. Trwała skakanka ma linkę przymocowaną za pomocą łożysk, dzięki czemu jest trwalsza. Unikajmy produktów, w których wiążemy ją do uchwytów. Tradycyjne, rzemienne skakanki z drewnianymi uchwytami to skuteczny i tani produkt:

Obraz
© unsplash.com

Skakanka to gadżet dla każdego

Proste kryteria pomogą nam dobrać idealną skakankę dla siebie: rodzaj, długość, ciężar i dodatkowe opcje. Po pierwsze zwracamy uwagę na rodzaj skakanki i jej dopasowanie do planowanej aktywności: możemy wybrać nylonową, rzemienną, metalową czy z dodatkowymi obciążeniami lub licznikami. Kolejna kwestia to parametry skakanki, bo zarówno ciężar, jak i jej długość mają znaczenie dla komfortu i skuteczności ćwiczeń. Zarówno za lekka, jak i za ciężka skakanka będzie utrudniać to, co najważniejsze, czyli rytmiczne, szybkie podskoki.

Obraz
© unsplash.com

Odpowiednia długość skakanki

Prawidłowo wykonany, podstawowy ruch na skakance to lekki, niezbyt wyskoki przeskok nad linką. Aby go wykonać, podczas obrotu powinna ona dotykać podłoża, ale w tym celu potrzebujemy produktu o odpowiedniej długości.

Jeżeli w trakcie obrotu skakanka nie ma styczności z podłogą, to znak, że jest za krótka. Stojąc na lince, pociągnij uchwyty do góry. Odpowiednia skakanka powinna wtedy sięgać do klatki piersiowej lub maksymalnie do pach. Aby wygodnie z niej korzystać, powinna dobrze leżeć w dłoni. Materiał i kształt uchwytów to indywidualna kwestia, bo każdemu może odpowiadać co innego, ale odpowiednio profilowana rączka poprawia chwyt. Sprawdź w sklepie, czy dobrze ci się trzyma dany model. Najpopularniejsze są skakanki z uchwytem z tworzywa sztucznego lub z drewna.

Obraz
© unsplash.com

Skakanka za 100 zł? Tak, i to dobra

Dla zaawansowanych dobra będzie skakanka metalowa. Kiedy już dobrze się rozskaczemy, tempo, jakie możemy na nich osiągnąć, będzie naprawdę wysokie i na pewno większe, niż na zwykłej skakance. Ten produkt będzie najlepszy dla osób, które skaczą dużo, szybko i... sprawnie, bo cios w nogi z rozpędzonej metalowej linki potrafi zaboleć.

Obraz
© unsplash.com

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (23)