Wielu już przyłapano. Wracają z mandatem na 1000 zł
Sezon na grzybobranie trwa, a im więcej osób pojawia się w lasach, tym więcej pracy ma straż leśna, która ma prawo do nałożenia mandatów za wykroczenia. Chodzi m.in. o pozostawianie śmieci i zastawianie dróg pożarowych pojazdami.
17.08.2023 | aktual.: 17.08.2023 11:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Polsce grzybobranie to niemal sport narodowy. Polacy już w połowie sierpnia udają się do lasów, aby zebrać ulubione grzyby, które następne trafią na ich stoły. Przed tym warto jednak wiedzieć, na co należy uważać podczas pobytu w terenie. Dzięki temu unikniemy mandatów, które mogą zostać nam nałożone przez strażników leśnych.
Kara za pozostawianie śmieci w lesie
W lesie obowiązują pewne zasady, których należy się trzymać. Abyśmy mogli spędzić miło czas, wszyscy powinniśmy dbać o otoczenie. Dlatego też zakazane jest pozostawianie śmieci. Odpadki zabieramy ze sobą.
Ze śmieceniem w lesie związane są bowiem kary, które zależą od tego, jaki przepis został naruszony. Wyrzucanie śmieci jest karane z mocy art. 162 Kodeksu wykroczeń.
"Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 zł. (...) Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 zł".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kara za parkowanie na drodze pożarowej
Karze grzywny podlega także zaparkowanie auta na drodze pożarowej. Wybierając się do lasu, samochód należy pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Zgodnie z art. 29 ustawy o lasach tylko tam można bezpiecznie parkować.
Za utrudnianie działań ratowniczych (do czego może doprowadzić blokada drogi pożarowej) kodeks wykroczeń przewiduje naganę, karę grzywny bądź areszt. Grzywna może sięgać nawet do 500 zł, a samochód może zostać dodatkowo odholowany na koszt właściciela.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.