Trwa ładowanie...
ycipk-1zt54w

Wiemy, ile filiżanek kawy dziennie zapewni ci długowieczność!

Jak kraj długi i szeroki, ludzie sięgają po filiżankę kawy, żeby przetrwać ciężkie poranki w pracy czy na uczelni. O zbawiennych właściwościach tego napoju powiedziano już niemal wszystko. Naukowcy postanowili jednak dorzucić kolejne trzy grosze i przedstawiają wyniki badań, które wyraźnie podkreślają, że czarny napar może... przedłużyć życie!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kawa znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości
Kawa znana jest ze swoich zdrowotnych właściwości (Fotolia)
ycipk-1zt54w

Kawa może zapobiec przedwczesnej śmierci - twierdzą naukowcy. Grupa badaczy ze szpitala w Navarra w Hiszpanii, obserwowała niemal 20 tys. pacjentów na przestrzeni 10 lat. Z ich eksperymentu wynika, że kawa ma bezpośredni wpływ na wystąpienie ryzyka przedwczesnego zgonu. Okazało się bowiem, że picie ok. czterech filiżanek czarnej kawy dziennie zmniejsza ryzyko śmierci w młodym wieku o niemal 75 proc. W ciągu 10 lat trwania badania zmarł 1 na 60 pacjentów. Nie były to jednak osoby regularnie pijące kawę. Czym jest to tłumaczone?

Naukowcy przekonują, że to kwestia zawartych w świeżo parzonej kawie antyoksydantów. Związki te spowalniają działanie wolnych rodników i opóźniają proces starzenia się tkanek. Dr Adela Navarro prowadząca badanie w rozmowie z mediami mówi: - Zalecam pić jak najwięcej kawy! To jest świetne dla organizmu. Optymalne jest picie około czterech filiżanek dziennie.

Oczywiście najzdrowsza jest kawa czarna, bez mleka i bez cukru. Dobrze też, żeby była świeżo zmielona i parzona z dobrej mieszanki ziaren.

ycipk-1zt54w

Zobacz też: Wady i zalety kawy

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-1zt54w

ycipk-1zt54w
ycipk-1zt54w