Właściwości zielonej herbaty, czyli sposób na piękną cerę w wielkim mieście

Właściwości zielonej herbaty, czyli sposób na piękną cerę w wielkim mieście
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

05.04.2018 14:53, aktual.: 06.04.2018 11:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O szkodliwym wpływie środowiska na zdrowie jest coraz głośniej. Zaczynamy doceniać znaczenie ochrony przed smogiem, stresem, promieniowaniem UV oraz dostrzegać konieczność zmiany stylu życia i diety. I choć coraz częściej poszukujemy masek antysmogowych, oczyszczaczy powietrza i wody oraz zdrowych składników pokarmowych, zapominamy o skórze. Jaki wpływ ma na nią to, gdzie i jak żyjemy? Jakie znaczenie w pielęgnacji może mieć japońska herbata matcha i dlaczego warto inspirować się azjatyckimi sposobami na piękną cerę?

Detoksykacja i ochrona skóry – czy jest ci potrzebna?

Mieszkanki Azji, zwłaszcza te żyjące w wielkich i zanieczyszczonych miastach, tj. np. Tokio czy Pekin, wypracowały rytuały pielęgnacyjne i dotarły do składników, które stają się prawdziwą tarczą przeciwko szkodliwemu oddziaływaniu środowiska na skórę. Kierują się chińską koncepcją yin i yang lub japońską in-yo, które zakładają postępowanie w harmonii z naturą i zgodnie z nią wybierają kosmetyki współgrające z potrzebami skóry. Są jednocześnie świadome zagrożeń czyhających w powietrzu, silnych promieniach słońca oraz wodzie, jak również cudów, jakie rodzi ziemia.

Kiedy zaczęto nagłaśniać problem smogu i toksyn, które codziennie zagrażają zdrowiu, azjatyckie metody pielęgnacji zaczęły wykorzystywać także Europejki. Dziś wiedzą one, że – w szczególności mieszkając w wielkich miastach – należy zadbać o dwustopniową pielęgnację skóry: oczyszczenie jej z toksyn oraz dostarczenie składników odnawiających i chroniących skórę.

Obraz
© Materiały prasowe

Czy rzeczywiście środowisko i styl życia ma na naszą cerę aż taki wpływ? Okazuje się, że codziennie zatruwamy nie tylko nasze płuca, ale też skórę, na którą oddziałuje: smog, kurz, mikropyły, promienie UV, zanieczyszczona woda oraz dieta pełna przetworzonych produktów i fast foodów. W efekcie jest ona zmęczona, niedotleniona, poszarzała, przesuszona i wolniej wchłania składniki odżywcze z kosmetyków.

Bariera ochronna skóry jest uszkodzona, więc nie potrafi się szybko regenerować i jest podatna na alergie. Potrzebuje silnej detoksykacji, którą możemy zapewnić jej od wewnątrz – zmieniając dietę i styl życia – oraz od zewnątrz, stosując właściwe rytuały pielęgnacyjne.

Obraz
© Materiały prasowe

Skóra poddana działaniu toksyn jest nie tylko głęboko zanieczyszczona, ale też narażona na działanie wolnych rodników, czyli szybsze starzenie się. Pod wpływem zanieczyszczeń komórki słabną, a w konsekwencji obumierają. Potrzebują silnej ochrony w postaci antyoksydantów i witamin. Odpowiedzią na zapotrzebowanie zanieczyszczonej i osłabionej toksynami skóry jest zielona herbata matcha – cudowny składnik z listy super food, który Japonki i Chinki od wieków wykorzystują nie tylko w diecie, ale też pielęgnacji.

Obraz
© Materialy prasowe

Zielona herbata matcha – właściwości i działanie na cerę

Zielona herbata matcha zajmuje w kulturze, kuchni, medycynie i kosmetyce Japonii i Chin szczególne miejsce. To ona stanowi główny składnik tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty cha-no-yu, którą zapoczątkowali buddyjscy mnisi w celu lepszego przygotowania umysłu do medytacji. Wykorzystuje się wersję sproszkowaną matcha, która wyróżnia się spośród innych rodzajów sposobem uprawiania oraz oddziaływaniem na organizm.

Szczególne właściwości zyskuje dzięki temu, że w odpowiednim momencie jest zasłaniana przed promieniami słonecznymi specjalnymi matami. Ta metoda pozwala wydobyć z niej jeszcze więcej zdrowego chlorofilu i spowalniających starzenie antyoksydantów, w tym katechin, czyli jednych z najmocniejszych przeciwutleniaczy. Oprócz tego matcha jest doskonałym źródłem witamin A, C, E, K, PP i tych z grupy B.

Ze względu na swoje właściwości zieloną herbatę matcha zaczęto wykorzystywać również w kosmetyce. Jest ona odpowiedzią na zapotrzebowanie zmęczonej i zanieczyszczonej skóry na składniki odżywcze. Wpisuje się w pielęgnację przeznaczoną dla osób, które żyją w większych miastach i są narażone na mocniejsze oddziaływanie toksyn. Zauważono, że działa jednocześnie jak regenerujący i odbudowujący kompres oraz tarcza ochronna.

Obraz
© Materiały prasowe

Krem na smog, czyli jak oczyścić twarz i mieć piękną cerę, mieszkając w wielkim mieście?

Wybierając kosmetyki z matchą, musimy pamiętać, że najważniejsza jest regularność stosowania. Zaczynamy od zabezpieczenia cery przed wyjściem z domu, używając produktów bogatych w ekstrakty i oleje z antyoksydantami oraz filtry przeciwko promieniom UV. Należy je stosować niezależnie od pory roku, ponieważ słońce może podrażniać skórę nawet zimą.

Rytuał należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia twarzy i szyi płynem micelarnym lub innym kosmetykiem, który zmyje z niej zanieczyszczenia, które gromadzą się nawet podczas snu. Dopiero wtedy możemy nakładać produkty bogate w składniki odżywcze tj. ekstrakty i wyciągi z zielonej herbaty matcha. Zacznijmy od kremu pod oczy, wybierając kompres wygładzający i redukujący opuchnięcie i cienie, np. z linii detoksykującej Yoskine Matcha Urban D-Stress.

Najlepiej wklepać go, rozpoczynając od zewnętrznej części skóry pod oczami i kierować się okrężnie w kierunku układania się brwi. Dla lepszego efektu krem ten można trzymać w lodówce. Następnie warto nałożyć bogate, skoncentrowane i stanowiące barierę ochronną serum w postaci olejku z herbaty matcha. Ostatnim krokiem porannej pielęgnacji detoksykująco-odmładzającej jest wklepanie kremu, spełniającego funkcję tarczy przeciw smogowi i promieniowaniu UV.

Obraz
© Materiały prasowe

Równie ważna jest pielęgnacja wieczorna, która pozwala wykorzystać skórze całą noc na regenerację i przygotowanie się na kolejny dzień. Dzięki kosmetykom z zieloną herbatą matcha, która koi podrażnienia, dotlenia i ujędrnia, przebudzimy się z gładką, pełną blasku cerą. Po ciężkim dniu zmyjmy więc dokładnie makijaż i zanieczyszczenia, a następnie nałóżmy krem pod oczy, serum i odmładzający krem zapewniający oczyszczenie i detoks skóry.

Najlepsze efekty uzyskamy, jeśli oczyścimy skórę przed godziną 18, kiedy jeszcze będzie ona intensywnie wchłaniać substancje odżywcze. Raz lub dwa razy w tygodniu do wieczornego rytuału dodajmy jeszcze maskę młodości Yoru, która silnie nawilży i pozwoli odpocząć zmęczonej skórze, redukując w niej produkcję hormonu stresu kortyzolu.

Obraz
© Materiały prasowe

Artykuł powstał we współpracy z DAX Cosmetics.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także