Własny wodny świat
Akwarium to wspaniały prezent dla dziecka. Rybki z pewnością pokocha cała rodzina. Hodowanie ich wydaje się trudne i pracochłonne, ale w rzeczywistości jest zajęciem łatwym i przyjemnym. Przy waszej pomocy poradzi sobie z akwarium nawet pięciolatek.
19.04.2006 12:55
Akwarium to wspaniały prezent dla dziecka. Rybki z pewnością pokocha cała rodzina. Hodowanie ich wydaje się trudne i pracochłonne, ale w rzeczywistości jest zajęciem łatwym i przyjemnym. Przy waszej pomocy poradzi sobie z akwarium nawet pięciolatek. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać.
Podstawowe zakupy
Kup od razu osprzęt, czyli akwarium, grzałkę, filtr i oświetlenie, a następnie podłoże, preparaty do uzdatniania wody i testy do sprawdzenia jej jakości.
Jakie akwarium?
Naprawdę ładnie wyglądają akwaria o pojemności przynajmniej 50 litrów i są łatwiejsze do utrzymania niż mniejsze. Godne polecenia są akwaria z panoramiczną przednią szybą, powiększającą podwodny świat.
Wybór miejsca
Akwarium powinno stać w oddaleniu od drzwi, aby kręcący się po mieszkaniu ludzie nie niepokoili ryb, daleko od okna, by słońce nie przyspieszało wzrostu glonów. Pamiętaj, że napełnione wodą jest bardzo ciężkie. Musi więc stanąć na solidnej szafce, na idealnie gładkiej powierzchni, albo na plastikowej ramie.
Osprzęt
Większość ryb akwariowych jest przystosowana do wody o temperaturze ok. 25 stopni. Rośliny zaś wymagają oświetlenia przez 12 - 13 godzin. Montujemy więc w akwarium grzałkę z termostatem i oświetlenie akwarystyczne. Moc grzałki i oświetlenia dobiera się do pojemności akwarium dla wygody przyjmując następujący przelicznik: dla grzałki - jeden wat na litr wody; dla oświetlenia - jeden wat na dwa litry wody. W skład osprzętu wchodzi jeszcze filtr do wody.
Podłoże
Na dno akwarium sypiemy żwir kupiony w sklepie akwarystycznym, aby mieć pewność, że nie wydzielą się z niego substancje szkodliwe. Pod żwirem rozprowadzamy odżywkę dla roślin. Na dnie dobrze jest położyć kamienie dostosowane do środowiska w akwarium i konary pochodzące z torfowisk (przyniesione z lasu nie nadają się), jako schronienie dla ryb i dekorację.
Woda
Jest ona dla ryb tym, czym dla nas powietrze. Używamy zimnej wody z kranu, pamiętając, że nie jest to jednak woda akwariowa. Musimy ją najpierw uzdatnić. Polega to na strąceniu szkodliwych substancji i chloru oraz zmniejszeniu zawartości gazów, co trwa kilka godzin. Wlewamy wodę ostrożnie. Najlepiej na postawiony na żwirze talerz (strumień nie rozmyje podłoża). Potem za pomocą specjalnych testów sprawdzamy jej twardość (optymalna to 5 - 10 stopni dKH) oraz wartość pH (powinna wynosić 6,5 do 7,5).Woda jest uzdatniona ale nie dojrzała. Ten drugi proces trwa kilka tygodni. Przyspiesza go dodanie specjalnych bakterii. Nie trzeba się martwić, gdy po 10 dniach pojawią się okrzemki, (szary nalot), potem mogą wystąpić zakwity glonów i pierwotniaki. Jest to normalny proces. Objawy poszczególnych jego faz usuwamy za pomocą specjalnych preparatów kupowanych w sklepie. Rośliny
Kupujemy je, gdy woda jest uzdatniona. Na początek najlepsze są różne żabienice i anubiasy. Gatunki niskie i drobne sadzimy z przodu, a średniej wysokości na środku. Z tyłu akwarium znajdą się najwyższe, na przykład moczarka argentyńska lub rogatek sztywny.
Ryby
Idziemy do sklepu po ryby. Wybierzmy trzy, cztery gatunki łatwych w hodowli. Mogą to być neonki, gupiki, mieczyki. Rybki przywozimy w plastikowej torebce. Otwartą torebkę kładziemy na powierzchni akwarium, czekając aż temperatura wody w torebce i w akwarium wyrówna się. Wszystko to robimy w przyćmionym świetle, gdyż ciemność uspokaja ryby. Teraz bardzo wolno dolewamy do torebki wody z akwarium. Czynność tę wykonujemy bardzo cierpliwie. Trzeba rybom dać czas na przyzwyczajenie się do nowych warunków. Dopiero po 15 - 20 minutach wpuszczamy rybę do akwarium. Wodę z torebki wylewamy do zlewu.
Pielęgnacja
Co tydzień lub dwa trzeba wymieniać ok. 30 proc wody w akwarium. Dolewamy wody kranowej, odstałej z uzdatniaczem, przynajmniej przez pół doby. Czyścimy ścianki akwarium z glonów, a jeśli rosną bardzo szybko (woda kwitnie) stosujemy preparaty tzw. antyglony. Rybki karmimy często, gotową karmą w małych porcjach (można zastosować dozownik do karmienia).
Co warto wiedzieć o rybkach?
Są bardzo podatne na stres. Pod wpływem strachu mogą stracić kolory, wydawać się martwe (gupiki) a nawet naprawdę zdechnąć. Uspokaja je możliwość ukrycia się wśród roślin, cisza, przyćmione światło, a także preparat SERA aqutan dodany do wody. Większość żyje w stadach, toteż lepiej kupować od 5 do 8 rybek jednego gatunku. Zamieszkują różne warstwy wody: gupiki pływają na górze, kirysowate przy dnie, a neonki, brzanki, bystrzyki i danio w warstwach środkowych. Brzanek nie można trzymać z długopłetwymi rybami, gdyż oskubią płetwy rywalkom. Skalary (żaglowce) nie mogą mieszkać z neonkami i bystrzykami, gdyż je zjadają. Samce bojowników walczą bezustannie ze sobą, dlatego w akwarium może być tylko jeden samczyk plus samiczki i inne gatunki.
Zofia Zubczewska