Wlej do doniczki. Na osłabione rośliny zadziała jak lekarstwo

Co na żółte liście u roślin? Jak pomóc swoim kwiatom, kiedy robią się znacznie słabsze? Okazuje się, że można obyć się bez kosztownych chemicznych środków - wystarczy domowa odżywka z bardzo taniego, popularnego składnika.

Nawóz z żelatyny to tani sposób na odżywienie roślin
Nawóz z żelatyny to tani sposób na odżywienie roślin
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

08.02.2023 | aktual.: 09.02.2023 08:04

Rośliny doniczkowe warto co jakiś czas nawozić. Oczywiście możemy kupić specjalny środek chemiczny w sklepie ogrodniczym, jednak zazwyczaj będzie się to wiązało ze sporym wydatkiem. Lepiej będzie przygotować własnoręcznie bardzo tani, domowy nawóz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Domowa odżywka dla roślin. Sprawdzi się nawóz z żelatyny

Jak odżywić rośliny doniczkowe? Jeśli widzimy, że nasze kwiaty mają się gorzej, ich wzrost się zatrzymał, a ich liście żółkną - musimy zadziałać szybko. Często są to oznaki niedoboru azotu, co nie jest stanem korzystnym dla rozwoju rośliny i może doprowadzić do jej zmarnowania.

Odżywka do kwiatów nie musi być skomplikowana w przyrządzeniu. Wystarczy skorzystać z żelatyny - czyli białka, które powstaje dzięki zagotowaniu kolagenu zwierzęcego. Najczęściej stosujemy ją w kuchni, podczas przygotowania galaretek czy innych produktów, które chcemy usztywnić. Okazuje się jednak, że równie dobrze żelatyna sprawdzi się w przypadku nawożenia roślin, ponieważ posiada sporo azotu.

Odżywka z żelatyny - jak zrobić?

Jak zrobić odżywkę z żelatyny? Należy wsypać łyżkę stołową żelatyny do miski lub innego pojemnika, a następnie zalać ją 250 ml gorącej wody i wymieszać. Następnie wlewamy mieszaninę do dużej butelki, a później dolewamy 750 ml zimnej wody. Dokładnie mieszamy całość. Tak przygotowanym roztworem podlewamy rośliny maksymalnie raz na dwa tygodnie, a w okresie wegetacyjnym – raz na miesiąc.

Nawóz z żelatyny możemy stosować przede wszystkim w przypadku takich roślin jak skrzydłokwiaty, sansewerie czy fikusy oraz inne gatunki kwiatów oczyszczających powietrze. Azot sprawi, że rośliny będą prężniej się rozwijać, ich liście nabiorą pięknego koloru, a system korzeniowy będzie mocniejszy.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)