Żyć lepiejWlej do doniczki z pelargoniami. Będą kwitnąć do mrozów

Wlej do doniczki z pelargoniami. Będą kwitnąć do mrozów

Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów na balkonach i tarasach w polskich mieszkaniach. Gęste kaskady kwiatów cieszą oczy od późnej wiosny aż do jesieni. Istnieje prosty sposób na to, żeby pelargonie kwitły aż do pierwszych przymrozków. Wystarczy jeden tani produkt apteczny.

Pelargonie mogą kwitnąć aż do przymrozków
Pelargonie mogą kwitnąć aż do przymrozków
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Pelargonie są jednymi z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Nie tylko pięknie wyglądają, ale również są stosunkowo tanie oraz bardzo wytrzymałe. Nic dziwnego, że na dobre zagościły na balkonach i w ogrodach w polskich domach w sezonie letnim.

Pelargonie będą bujne aż do przymrozków. Babciny trik

Pelargonie mogą być jednak bujne aż do pierwszych przymrozków. Żeby tak się stało, wystarczy zastosować starą babciną metodę, która wymaga tylko jednego środka z apteki, czyli jodyny. Używając jej, możemy przygotować doskonałą i skuteczną odżywkę do pelargonii, która wzmocni rośliny i przedłuży ich okres kwitnienia.

Jak przygotować odżywkę z jodyny domowym sposobem? To naprawdę bardzo proste. Wystarczy dodać jedną kroplę jodu do litra wody, a następnie podlać kwiaty. Ważne, żeby pilnować się proporcji, ponieważ mocniejszy roztwór może zniszczyć korzenie roślin. Istotny jest też sposób podlewania – trzeba lać odżywkę po wewnętrznych ścianach donicy lub skrzynki balkonowej. Jeśli będziemy lać ją bezpośrednio na liście, łodygi i pędy, również możemy zniszczyć kwiaty. Mieszankę stosujemy przez miesiąc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jodyna w ogrodzie - na co pomaga?

Jodyna w ogrodnictwie sprawdza się nie tylko w przypadku pelargonii. Za jej pomocą możemy również walczyć z mączniakiem, który często dotyka ogórki, pomidory, dynie czy porzeczki. Wystarczy przygotować specjalny preparat do oprysku - dziewięć litrów wody, litr mleka, mililitr jodyny i łyżkę płynnego mydła. Taki oprysk trzeba stosować co dwa tygodnie aż objawy zarażenia ustąpią.

Jodyna działa też na choroby grzybowe, które są częstym problemem przy uprawie pomidorów. Wystarczy zmieszać 15 kropli jodyny z 10 litrami wody oraz litrem odtłuszczonego mleka. Oprysk stosujemy na pomidory trzy razy w odstępie dwóch tygodni po każdej dawce.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)