Wlej do zbiornika w żelazku. Cały brud wyparuje
Żelazko to jeden z najczęściej używanych sprzętów domowych. Wiele osób nie wyobraża sobie wyjścia na zewnątrz w pogniecionej koszuli, spodniach czy marynarce. Niestety, na i w żelazku często osadza się kamień, co utrudnia prasowanie i może poplamić odzież.
W większości żelazek znajduje się otwór na wodę, dzięki której powstaje para, a ta znacznie ułatwia cały proces prasowania. Zdarza się jednak, że zarówno w pojemniku na płyn, jak i na stopce żelazka zaczyna pojawiać się osad z kamienia. Nie dość, że utrudnia on prasowanie, to na dodatek brudzi ubrania. Jak się go pozbyć?
Czytaj także: Włóż drewniane łyżki do wrzątku. Mało kto zna ten trik
Wlej to do żelazka. Kamień zniknie w mig
Usuwanie kamienia z żelazka jest proste i... tanie. Większość produktów zapewne masz już w domu. Odkamienianie stopki można przeprowadzić na trzy sposoby. Pierwszy z ich wymaga użycia połówki cytryny. Przekrojonym owocem przetrzyj stopkę wyłączonego żelazka. Następnie, włącz urządzenie i daj mu się rozgrzać. Sok z cytryny ma właściwości odkamieniające. W połączeniu z wysoką temperaturą zadziała jeszcze skuteczniej. Po minucie wyłącz żelazko i daj mu ostygnąć. Na końcu przetrzyj stopkę wilgotnym papierem. Po osadzie nie powinno być śladu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeśli nie masz w domu cytryny, wykorzystaj sodę oczyszczoną. Łyżkę sody wymieszaj z łyżką wody. Konsystencja będzie przypominać papkę. Następnie, wetrzyj ją w stopkę wyłączonego żelazka i pozostaw ją tak na minimum pięć minut. Na końcu, zetrzyj sodę za pomocą wilgotnej gąbki i wytrzyj stopkę do sucha.
Przy mocnym kamieniu, soda i sok z cytryny może nie zadziałać. Wówczas trzeba sięgnąć po mocniejszą broń. Najlepszym odkamieniaczem jest ocet spirytusowy. Ten patent wymaga wymieszania octu z wodą w proporcji 1:2. Tak przygotowaną mieszankę wlej do zbiorniczka na wodę i włącz żelazko. Rozgrzej je do możliwie najwyższej temperatury. Kiedy żelazko będzie już rozgrzane, wciśnij przycisk odpowiadający za wytwarzanie się pary. Wciskaj go tak długo, aż zbiorniczek stanie się pusty. Następnie, wlej do zbiorniczka czystą wodę i powtórz tę czynność do momentu, kiedy z żelazka nie będzie wydobywał się już zapach octu.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl