Wlej to do kopca. Krety same uciekną

Wlej to do kopca. Krety same uciekną

Ten produkt pomoże pozbyć się kretów z ogrodu
Ten produkt pomoże pozbyć się kretów z ogrodu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Kamil Macniak
02.08.2023 21:11, aktualizacja: 02.08.2023 21:38

Krety, choć niepozorne, mogą wyrządzić sporo szkód w ogrodach. Aby się ich pozbyć, warto wykorzystać pewien wyjątkowo prosty i niedrogi sposób. Co ważne, jest on naturalny i nie krzywdzi tych zwierząt.

Rozsiane na trawniku kretowiska to zmora niejednego ogrodnika czy ogrodniczki. Niestety działalność tych zwierząt nie ogranicza się jedynie do wizualnych szkód i zniszczonej murawy, ale sięga głębiej. Krety ryjąc swoje podziemne korytarze, często uszkadzają korzenie krzewów i kwiatów, przyczyniając się do ich więdnięcia.

Dlatego, gdy tylko w ogródku lub na działce pojawią się kopce, trzeba szybko przystąpić do działania i spróbować przegonić nieproszonego gościa. Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce krety są objęte częściową ochroną gatunkową i choć nie obowiązuje ona na terenie m.in. ogródków, można się ich pozbyć w humanitarny sposób.

Wlej to do kopca. Kret szybko ucieknie

Aby przegonić krety z ogrodu, warto wykorzystać to, czego te stworzenia nie lubią. Mają wyjątkowo rozwinięty węch i słuch, dlatego nie przepadają za głośnymi dźwiękami i niektórymi zapachami. Dlatego w walce z nimi można wykorzystać pewien produkt, który — szczególnie latem — wiele osób ma w lodówce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chodzi o maślankę. Wystarczy odrobinę rozcieńczyć z wodą (np. w promocji 1:3) i wlać do kopca, a zapach bardzo szybko odstraszy krety i sprawi, że poszukają innego miejsca do życia i żerowania. Jeśli nie masz w lodówce maślanki, z powodzeniem możesz wykorzystać np. resztkę kefiru.

Inne sposoby na odstraszenie kretów

Doskonale sprawdzi się też czosnek i cytryna. Wystarczy wrzucić rozgniecioną główkę lub połówkę cytryny do kopca, a krety szybko uciekną. Innym zapachem, którego te zwierzęta nie lubią, jest też woń rozmarynu, bazylii i lawendy.

Dodatkowo można zastosować też odstraszanie dźwiękowe i na wbity do ziemi w pobliżu kopca patyk, nałożyć pustą puszkę, która poruszana przez wiatr, będzie wydawać uporczywe dla kretów dźwięki.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta