Wrażliwa skóra. Jak o nią dbać?
Osoby o wrażliwej i skłonnej do alergii cerze są wyjątkowo narażone na skutki wietrznych dni i zmiennych temperatur. Zaczerwienienia, stany zapalne, swędzenie i ściąganie to codzienność dla posiadaczek skóry wrażliwej.
Osoby o wrażliwej i skłonnej do alergii cerze są wyjątkowo narażone na skutki wietrznych dni i zmiennych temperatur. Duża wilgotność powietrza w połączeniu z wiatrami i chłodem ma znaczenie w problemach skóry wrażliwej, która jest skłonna do zaczerwienień, wysychania, zmian zapalnych, swędzenia i ściągania bezpośrednio po umyciu twarzy.
Cera taka źle toleruje zmiany temperatur, czyli przechodzenie z zimna do ciepła. Zmiany na skórze uwidoczniają się pod wpływem przebywania w suchych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Pogorszenie stanu skóry może nastąpić również w przypadku długotrwałego stresu, nieodpowiedniej diety czy picia dużych ilości kawy oraz spożywania alkoholu.
Z nadwrażliwością skóry może mieć do czynienia każda z nas, niezależnie od typu cery. Przyczyna tkwi w uszkodzonej barierze ochronnej naskórka, który jest zbyt cienki, by nie dopuścić do przenikania czynników drażniących i uczulających. Wrażliwa jest zawsze cera z rozszerzonymi naczynkami czy trądzikiem różowatym. Rzadko podrażnieniu ulega cera tłusta i trądzikowa. W przypadku tej cery czynnikiem drażniącym skórę może być stosowanie preparatów antybakteryjnych i toników, w których składzie jest więcej niż 4% alkoholu.
Zalecenia pielęgnacyjne dla cery wrażliwej
Należy używać środków kosmetycznych przeznaczonych do cery wrażliwej. Kosmetyki takie zwane są kosmetykami hipoalergicznymi. W swoim składzie zawierają ograniczone do minimum ilości czynników drażniących i uczulających, to znaczy perfum, polepszaczy konsystencji, barwników i konserwantów.
Cerę wrażliwą należy oczyszczać przy pomocy mleczka i toniku, nie powinno się zaś stosować w tym celu żeli myjących czy mydeł. Panie, które nie potrafią odmówić sobie przyjemności obmycia twarzy wodą, muszą pamiętać o zastosowaniu toniku. Jest to preparat łagodzący podrażnienia i przywracający odpowiednią kwasowość cerze. Dzięki tonikowi cera jest zmiękczona, nie pierzchnie, nie jest ściągnięta, co sprzyja utrzymaniu wody wewnątrz skóry.
Istnieją również zakazy pielęgnacyjne dotyczące tego rodzaju cery. Oprócz wspomnianego już zakazu mycia twarzy przy pomocy mydeł czy nawet żeli myjących i wody, nie wolno twarzy pocierać zbyt energicznie ręcznikiem. Nie powinno się jej zostawiać nieosuszonej nawet po nałożeniu toniku. W celu osuszenia możemy zastosować miękki ręcznik bądź cienką chusteczkę higieniczną. Chustkę przykładamy do twarzy i lekko przyciskamy, by zebrać nadmiar wody. Zapobiegniemy wówczas szybkiemu parowaniu kosmetyku z powierzchni skóry.
Należy unikać peelingów mechanicznych, ponieważ potrafią one wyrządzić delikatnej cerze długotrwałą szkodę, niszcząc naskórek. Najodpowiedniejsze peelingi to preparaty enzymatyczne. Stosujmy je rzadziej na policzki niż na tak zwaną partię T, która jest skłonna do zanieczyszczeń.
Zimą ograniczmy stosowanie peelingów do jednej kuracji w miesiącu. Podczas mrozów należy unikać kremów nawilżających, zwłaszcza przy przesuszonej skórze na policzkach.
Kremy, jakie są najodpowiedniejsze w pielęgnacji cery wrażliwej, to kremy półtłuste i tłuste, tak zwane odżywcze. Kremy nawilżające mogą być używane tylko wówczas, jeśli są dobrej jakości i zawierają naturalne olejki roślinne.
JAKĄ MASZ CERĘ?
Preparaty, jakie stosuje się w kosmetykach hipoalergicznych (według "Małej encyklopedii zdrowej i pięknej skóry", Twój Styl, nr 10, 2006) to przede wszystkim oleje: z wiesiołka, pszenicy, jojoby, awokado, także depanthenol i alantoina. Pojawiają się również ceramidy, skwalen, sterole, cholesterol, masło karite, nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają wpływ na odbudowę bariery ochronnej skóry.
Do wielu kremów dodaje się substancje nawilżające i ochronne, jak kwas hialuronowy, mocznik, żel uzyskany z galaretki aloesowej, dekstran. Popularnym składnikiem kremów przeznaczonych do cery wrażliwej są także substancje przeciwzapalne i podwyższające odporność skóry, najczęściej pochodzenia roślinnego. W tym celu pozyskuje się wyciągi z jeżówki czy echinacei. Tę samą rolę pełnią polisacharydy i flawonoidy.
Firmy kosmetyczne oferują szeroki wybór kosmetyków do pielęgnacji cery wrażliwej, np. mleczko do demakijażu i tonik Flos-Lek (150 ml -9,90 zł). Sprawdzone i skuteczne jest mleczko i tonik 3 w 1 Vichy (200 ml - 45 zł). Clinique oferuje specjalistyczny tonik do cery bardzo wrażliwej 3-step Care System Clarifying Lotion 1 (200 ml za ok. 80 zł).
Warto zakupić też peeling enzymatyczny, np. firmy Dr Irena Eris z serii Pharmaceris (50 ml - 17,50 zł). Do cery suchej przeznaczony jest Intensywny Krem Nawilżający Iwostin (75 ml - 22 zł). Przyda się także krem odżywczy tej samej marki, który należy nakładać na twarz na noc i podczas chłodów.
Pamiętajmy również o wrażliwej i podatnej na przesuszenie okolicy oczu. Krem głęboko regenerujący okolice oczu Absolut Yeux oferuje Lancôme (ok. 72 zł).